Když při procházce po pražské Letné odbočíte do Veverkovy ulice, čekají na vás samá designová překvapení. Voní po sladkostech i čerstvé kávě servírované ve stylovém vintage podniku Bistro 8, ve kterém potěšíte všechny své smysly. Je totiž co ochutnávat i na co se dívat. Vizuální potěšení přináší také protější knihkupectví Page Five zaměřené na prodej výtvarných publikací. A kousek vedle, takřka v těsné blízkosti, se nově nachází přehlídka současného českého designu. Architektka a designérka Helena Dařbujánová tady totiž otevřela svůj showroom, ve kterém kromě svojí tvorby prezentuje i práci svých kolegů designérů. Při příležitosti slavnostního otevření nového obchodu Helena navrhla speciální kolekci svých makronek – něžně krásných taburetů, které jsou v nové edici potaženy látkami od britské značky Designers Guild, jež navrhl věhlasný Christian Lacroix. Při otevření showroomu se tak příznačně servírovaly čerstvé makronky, které jste si na stoličkách v podobném tvaru mohli rovnou vychutnat.

Nové makronky si v showroomu dobře rozumí s dámským budoárem Lola, který se stejně jako ony pyšní cenou Elle Decore International Design Awards, i s lampami a zrcadlem z kolekce Ženská záležitost. Z autorčiny tvorby nechybí ani stojany A capella a klec Když ptáčka lapají. Novinkou je koberec Jahodovou nebo malinovou? a jídelní stůl doplněný židlemi Tram značky TON. Všechny kousky se samozřejmě dají koupit, ale filosofie obchodu má mnohem širší rozměr, který naznačuje heslo, jež zdobí vchod – návrat poezie do života skrze design. „Tenhle showroom je o komunikaci, o dialogu a inspiraci. S hosty si chceme povídat a ukázat jim, že design není žádná vážná věc, ale zpříjemnění života,“ řekla magazínu Bonami.cz Helena Dařbujánová, která bude každý čtvrtek v obchodě sama k dispozici. Její vize je taková, že vystavené věci budou i k užívání. Na makronky se tak při návštěvě nemusíte jen obdivně dívat, ale také je detailně hmatem prozkoumat, nebo si na ně rovnou sednout. Na vlastní kůži tak pocítíte kvalitu poctivé české práce. Každý kousek totiž ručně vyrábí čeští řemeslníci.






I když se Helena Dařbujánová stále věnuje architektuře, kterou vystudovala na ČVUT, její srdce čím dál silněji bije pro design. Otevření showroomu je tak přirozeným krokem po založení vlastní značky, kterou Helena Dařbujánová buduje od roku 2012, kdy byl její Budoár Lola vybrán jako součást společné expozice Czech selection pro reprezentativní výstavu Maison & Objet v Paříži. Prezentace v zahraničí Helena vnímá zároveň jako možnost seznámit se s tvorbou svých kolegů. Právě v Paříži se například zamilovala do tapet londýnské značky Elli Popp, kterou tvoří designérka Katja Behre. Její tapety, ze kterých vyzařuje jemnost a něha, zdobí stěny nového showroomu. Něžně ženskou atmosféru vyvažuje i ryze mužská tvorba, kterou reprezentují sběratelské hračky „pro kluky“ z kolekce WOO z dílny designérů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka nebo svítidlo Metropolitan z kolekce Neverending Glory od pánů Jana Plecháče a Henry Wielguse.

1 Comment
Krásný stoleček, taburetky i lampy Má drahá! Hned bych nakupovala! Gratulace a hodně úspěchů! Ivana