Den s výtvarnicí Karolínou Strykovou

O umělcích se říká, že jsou spíš introvertní a moc toho nenamluví. Karolína Stryková tuhle zažitou představu ale naprosto popírá. Mluví hodně, rychle a s obrovským nadšením. Okamžitě nás vtáhla do svého svižného tempa,  ve kterém jsme s ní absolvovali celý den. Díky tomu jsme toho stihli opravdu hodně. Posnídat v krásném vinohradském bytě, který sdílí s fotografem Tomášem a studentkou umění Christinou, navštívit její ateliér v Riegrových sadech a taky zajít do žižkovské galerie Polagraph, kde se dají koupit vymazlené polaroidy i Kájiny věci. Třeba plakáty, alba nebo plátěné tašky. Mladá výtvarnice se věnuje také grafice a typografii, kterou bude zároveň od září studovat na pražské umprum.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
9:00 – Kája se ráno probouzí kafem a snídá ovesné nebo pohankové vločky s oříšky a ovocem. My u ní ochutnáváme skvělý zelený čaj a pomalu vyrážíme do ateliéru v Riegrových sadech.
Kuchyn
Kuchyň v detailech: Kočka Mia, oblíbené ořechy, vintage komoda a levitující květina ze Zahrady na niti
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
V kuchyni se díváme taky na jednu z jejích čerstvých zakázek – Karolína je autorkou nápisů na obalech značky Nominal.

„K tomu co dělám, žádný titul nepotřebuju. Škola mi ale umožňuje kontakt s lidmi, otevírá mi oči a dopřává mi supervizi ve formě konzultací s profesory,“ vysvětluje nám Kája v kuchyni prostorného bytu, který je podle jejích slov zařízen hodně minimalisticky. A opravdu. V obrovské chodbě je například jen stůl, židle a zrcadlo. Zeď zdobí jeden z jejích plakátů, které se objevují i na ledničce nebo na zdi jejího pokoje. „Mám tady tak málo věcí, že kdybych měla okamžitě někam odjet, jsem sbalená do pěti minut,“ usmívá se a hladí přitom kočku Miu. Ta patří Američance Christině, která obývá jeden ze zdejších pokojů, a v Praze studuje toerii umění. Třetí pokoj má Tomáš, se kterým Karolína provozuje galerii Polagraph spojenou s malých obchůdkem. „Ještě k nám patří Michal a jeho přítelkyně Tereza nám zase s Nikolou, se kterou mám studio Tabletters, pomáhá s produkcí,“ přibližuje nám provázanost vztahů, které jsou pro ni důležité v práci i v životě. „Po pracovní stránce jsem byla dřív hodně individualista, dnes chci naopak co nejvíc pracovat s lidmi. Přátelské vztahy jsou nejdůležitější a baví mě, když můžu pracovat pro své kamarády a vymýšlet s nimi nové projekty.“

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Minimalisticky zařízený pokoj Karolíny Strykové
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Plakáty na zdi vznikly v rámci klauzurních prací na Západočeské univerzitě v Plzni, kde Karolína studuje Grafický design. Ten vlevo je od ní, ten pravo od její spolužačky Terezy Šmídové. Polštáře jsou z Kájiny vlastní dílny, deka je od Devoto.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Pro deky má výtvarnice slabost. Tuhle má zase od Designers Guild. Krásný old school kufr zachránila z kontejneru před domem.

Jeden takový čerstvý projekt vznikl ve spolupráci se značkou Typoland, na které se podílí Kájin kamarád – grafik Jakub Mařík. Přátelé už si dlouho říkali, že spolu musí něco vymyslet, což se nakonec opravdu povedlo. Ilustrátorka pro značku navrhla kolekci plakátů s písmeny, jejichž ochutnávka má premiéru na festivalu Design Shaker. Prodejní přehlídka interiérového designu odstartovala ve čtvrtek v Letňanech a potrvá do neděle. Jiným příkladem hezké přátelské spolupráce je návrh loga a ilustrací pro hračkářství Hugo chodí bos, pro které Karolína aktuálně připravuje nové obaly pro Céčka, Kuličky na kolo a další retro hračky. Do hračkářství zároveň dodává své vtipné obrázky zvířat s lidskými jmény jako je třeba Lišák Vendelín nebo Ovce Helena.

Atelier
10:00 – Karolína přichází do ateliéru, který se nachází v budově Sokolu Praha Královské Vinohrady.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Takhle vypadají plakáty pro Typoland.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
A takhle zase návrhy obalů pro hračky Hugo chodí bos.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Propagační materiál hračkářství Hugo chodí bos
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Zvířecí portréty
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Heslo vhodné pro každou oblast života
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Ateliér plný vintage pokladů. Konvička je z antiku.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Razítka zase ze staré továrny v Havlíčkově Brodě.

Kolem desáté se přesouváme do ateliéru v Riegrových sadech, kde Karolína zdraví kolegyni Nikolu Malenovou, se kterou se pod značkou Tabletters věnuje společným projektům z oblasti ilustrace a grafiky, a usedá k počítači. Některé věci dělají holky každá zvlášť, hodně zakázek je ale společných. Teď spolu třeba pracují na jedné kapitole k připravované kuchařce a zároveň navrhují vlastní kolekci zaměřenou na stolování. „Bude zahrnovat utěrky, ubrusy, zástěry a další textilní doplňky,“ odhaluje Kája novinky, při jejichž výrobě je v plánu spolupráce s chráněnou dílnou na Vysočině. Sociální a ekologický rozměr je pro její tvorbu charakteristický. Používá recyklovaný papír, spolupracuje s regionálními dodavateli a dává si záležet na tom, aby byl celý proces výroby zcela pod její kontrolou. Spolupráce s lokálními řemeslníky přitom často představuje příležitost, jak spojit práci s příjemným výletem. Relax a čas na rodinu a přátele je pro ilustrátorku totiž minimálně stejně důležitý jako pracovní nasazení. Nebylo to tak ale vždycky. „Ještě před rokem jsem pracovala nadoraz. Asi jsem si tou fází potřebovala projít, ale teď cítím, že je důležité dopřát si i dostatečný odpočinek,“ říká výtvarnice. Vývojem prošel i její vztah k sebepropagaci, která mimo jiné spočívá také v účasti na různých kreativních marketech. „Je to celkem náročná záležitost. Člověk musí investovat čas i peníze a mezi obrovským množstvím ostatních tvůrců se snažit na sebe upozornit. Určitě to pro mě mělo svůj přínos, už jen proto, kolik skvělých lidí jsem díky tomu poznala, ale teď radši celý den strávím na výletě než na prodejní výstavě,“ zamýšlí se.

Riegrace
12:00 – Procházka pro Riegrových sadech a oběd v prádelna café

Hektický život v Praze má Karolína sice ráda, ale občas se jí zasteskne po přírodě a klidu. O víkendech často jezdí na návštěvu k rodičům do Havlíčkova Brodu, odkud pochází, a když to jde, vyráží na výlety. České i zahraniční. Na podzim třeba byla s kamarádkou navštívit Jižní Koreu. „Byl to zajímavý zážitek, ale tamní způsob života je vážně hodně jiný. Lidé jsou tam pod velkým tlakem,“ líčí výtvarnice své dojmy a vyráží s námi na oběd. Stejně jako do ateliéru jdeme procházkou, kterou si Kája dopřává denně. „Snažím se co nejvíc chodit pěšky, i do práce, a když se pak přesouvám z ateliéru jinam, užívám si procházku po Riegrových sadech. Pohyb mi dodává energii, obzvlášť v tomhle krásném prostředí,“ dodává. Po skvělé a vydatné hráškové polévce v prádelna café si ještě chvilku povídáme respektive posloucháme její příběh. To, že se ve svých 25ti letech úspěšně živí tím, co ji baví, rozhodně není náhoda. „Pracuju na tom už od patnácti, v tomhle jsem byla trochu zrychlená,“ směje se ilustrátorka, kterou pro umělecký obor nadchla vlastní rodina. „Máma i teta jsou výtvarně nadané, brácha taky, tíhla jsem k tomu už odmala,“ popisuje. Není tedy divu, že se rozhodla pro Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě, kde studovala obor Propagační výtvarnictví. Ve studiu pokračovala na Západočeské univerzitě v Plzni, kde nastoupila na bakalářský obor Ilustrace a grafika/Kniha a tvarování papíru. Na stejné škole se teď v rámci magisterského studia věnuje grafickému designu, ke kterému od září přibyde obor Tvorba písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „S umprum je to spíš náhoda. Určitě to byl můj sen, ale natolik tajný, že jsem nepodnikala nic pro jeho splnění. Na jednom typografickém workshopu mi ale řekli, proč nezkusím podat přihlášku, tak jsem zkusila a ono to vyšlo,“ vypráví Karolína. Na studiu si váží především kontaktu s podobně naladěnými lidmi, kteří ji posouvají správným směrem. Jako příklad uvádí Zdeňka Zieglera – ikonu grafického designu, pod jehož vedením studovala v Plzni. „Je to ohromně inspirativní člověk, ke kterému vzhlížím, a obdivuju jeho cit vytáhnout z každého to nejlepší – to, co je pro něj charakteristické,“ popisuje Karolína.

Polagraph
13:00 – Kája jde do galerie Polagraph, kde stráví celé odpoledne. Vpravo je její taška Brambora, která už je k dispozici pouze v posledním kusu.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Galerie Polagraph

Vedle studia a zakázek z oblasti grafiky a ilustrace se Kája zvládá věnovat také vlastní značce Paragraph, kterou založila na začátku roku 2012, a pod níž nabízí ručně vyráběná alba, diáře, skicáky, tašky, zápisníky, pouzdra a další věci z papíru, plsti nebo plátna. Ve stejném roce na podzim se Paragraph spojil s projektem PolaroidLove, který se před šesti lety zrodil v hlavě dvou polaroidových nadšenců – Michaela Čápa a Tomáše Noska. V Husinecké ulici na Žižkově tak vznikla galerie Polagraph, ve které se pořádají výstavy a polaroidové workshopy. Polaroidy si tady zároveň spolu s dalšími analogovými foťáky a doplňky můžete také koupit. Karolínu v Polagraphu najdete každé pondělí a úterý a kdybyste po jejím boku chtěli také pracovat, máme pro vás dobrou zprávu. V ateliéru v Riegrových sadech jsou právě teď tři volná místa.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Kája drží jedno ze svých alb, která vyrábí pod značkou Paragraph.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
17:00 – 21:00 – Zbytek odpoledne a večera ilustrátorka stráví na pracovních schůzkách. Tady je s Adélou Kantůrkovou v jejím hračkářství Hugo chodí bos, kam přinesla rámečky na Zvířecí portréty. Zdejší zeď a Hugovu plátěnou tašku zdobí její ilustrace.

Komentáře

komentářů

Navigate