Den s designérkou Veronikou Jirouškovou

Profese designéra je většinou spojená s navrhováním věcí. Veronika Jiroušková je ovšem designérkou, která navrhuje rovnou celé prostory. Interiérový a prostorový design vystudovala na proslulé Central Saint Martins College of Art v Londýně, kde taky několik let žila. A na jejím bytě na Letné, kde nás kolem desáté ráno uvítala horkým šálkem černého čaje, je to znát. Eklekticky zařízené bydlení kombinuje klasický styl s quirky prvky, které odkazují na designérčinu práci. Při navrhování výloh, divadelních scén a výstav totiž Veronika často pracuje s maketami, které v běžném bytě jen tak nenajdete. Když jsme se podívali ke stropu, překvapil nás třeba vycpaný orel, a když jsme hlavu trochu sklonili, zjevil se před námi růžový plameňák. Objevili jsme tu taky porcelánovou kočku, kovového jelena, papírovou růži a další poklady, který jsou sice každý jiný, ale dohromady spolu krásně fungují. Rozmanité jsou také knížky a časopisy o módě, designu i umění, kterých má Veronika pěknou sbírku. A právě jejich listováním jsme začali náš společný den.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
8:00 – 10:00 – Veronika vyřizuje maily ve svém krásném pracovním koutku, který je plný…
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
… kytek, knížek a …
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
… a krásných porcelánových kousků. Za bílou kočkou od Jaroslava Ježka je váza od Milana Pekaře.
Letna
10:00 – Veronika nám otevírá dveře a připravuje šálek horkého čaje.

Kinfolk, Frame, The Gentlewoman, Cabana… pod oknem v obývacím pokoji na sobě leží pořádný štos zahraničních magazínů, které vynikají originálním textem i grafikou. „Když si chci dát relax, sednu si na gauč, listuju v nich a nabíjím se novou inspirací,“ říká Veronika a přináší z ložnice další várku, ve které si nadšeně listujeme s ní. Mezi magazínovými skvosty z ciziny objevujeme i první tištěné vydání českého magazínu Soffa, které tu neleží náhodou. „Jeho šéfredaktorka Adéla Kudrnová byla v našem pořadu Degustace Designu, který spolu s Míšou Tomiškovou ze studia Dechem uvádíme na Rádiu 1,“ doplňuje designérka, která se svou kolegyní spolupracuje také při navrhování výloh pro českou módní značku pietro filipi. Na starost má její vlajkovou loď – dvoupatrový obchodní dům v Národní ulici.

Casopisy
Veronika se svou sbírkou kultovních magazínů

Výloha na jarní a letní sezónu už je letos připravená a my se na ní jedeme s Veronikou podívat. „Pracovali jsme s plastem, který občas reaguje různě na změny teploty, tak je potřeba zkontrolovat, zda je vše v pořádku,“ vysvětluje designérka, která výlohy pro pietro filipi připravuje už několik let. K projektu se dostala přes tendr, kterého se zúčastnila se svým bývalým přítelem Maximem Velčovským. Dvojice tehdy pro Aňu Geislerovou připravovala interiér její cukrárny Snídejte šampaňské, a protože herečka v té době pro pietro filipi navrhovala kolekci, o zakázce jim řekla. „Prekvapivé pro mě tehdy bylo, že jsem v tendru vyhrála nad Maximem, což on bral s humorem,“ vzpomíná s úsměvem Veronika na první velkou spolupráci, ke které se dostala po návratu z Londýna. Chvilku pracovala i tam, ale Londýn je tak drahé město, že bylo velmi těžké se v něm uživit. V každém případě ale z britské metropole načerpala inspiraci, pro kterou má dodnes velkou slabost. „Miluju anglický styling výloh, který se na jednu stranu nese v duchu aristokracie, a zároveň se v něm prolíná totální punk. Tenhle jedinečný kontrast umí vytvořit jen oni,“ popisuje Veronika a jako příklad uvádí práci mladého britského designéra a stylisty Lee Brooma, který umí vznešenou krásu okořenit punkovými detaily.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
11:30 – Veronika pózuje ve vlastní výloze.
pietrofilipi
V patře obchodu jsou tajné dveře, kam se odkládají sezónní makety. Bílé koule jsou z vánoční výzdoby.

V Národní ulici se nachází také Café Louvre, kam vyrážíme na oběd. I když je Veronika trochu nastydlá, odolává nabídce chřipkového menu a objednává si těstoviny. Mezitím telefonuje s kolegyní Míšou, aby jí poreferovala, jak dopadla kontrola výlohy. Designérky se spolu brzy potkají také v Plzni – Evropského města kultury pro rok 2015, kde v dubnu odstartuje mezinárodní výstava designu Domus. „Já expozici pomáhám připravovat, studio Dechem na ní bude vystavovat nový skleněný objekt vytvořený přímo pro tuto výstavu,“ přibližuje Veronika. Ze zahraničních designérů se na přehlídce představí například nizozemské Studio Formafantasma, z českých tvůrců pak třeba Maxim Velčovský nebo dvojice Jan Plecháč & Henry Wielgus.

Louvre
12:30 – Oběd a káva v Café Louvre

Z Národní ulice se přesouváme do Stavovského divadla, kde Veronika ve spolupráci s architektkou Lenkou Míkovou připravuje scénografii pro ceny Czech Grand Design. Téma výročních cen Akademie designu ČR, které se letos budou předávat 14. března, je Japonsko. Téma si zvolili pořadatelé, ale oběma designérkám naprosto vyhovuje. Veroniku baví japonská kultura a Lenka se zase v rámci svého doktorského studia zabývá japonskou architekturou. Jejich projekce se ponese v duchu hry s kontrasty, ve které se bude střídat prázdnota a zaplněný prostor, a experimentovat s barvou, světlem a vrstvením. „Pracujeme také s motivem kawaii, což je japonský výraz pro roztomilost,“ prozrazuje Veronika. Spolu s Lenkou navrhla pro slavnostní událost kompozici textilních pruhů z průsvitné látky, které budou v projekci vyvtvářet zajímavé efekty.

Divadlo
13:30 – Veronika s Lenkou mají schůzku ve Stavovském divadle, kde s pořadateli Czech Grand Design finalizují přípravu slavnostního večera.
10382225_600784216698121_2131824325143978387_o-2
Veronika s Lenkou tvoří kreativní duo LaV, pod nímž na loňském Designbloku představili Stůl s periskopem. Lidé si pod něj můžou lehnout a pozorovat svět novou optikou. Podívat se na něj můžete na výstavě v žižkovské galerii studia Okolo, jejíž vernisáž se uskuteční 13. března.

Slavnostní večer si zaslouží slavnostní šaty, které si jde Veronika vybrat do butiku značky Leeda v Bartolomějské ulici. Designérka Lucie Kutálková jí navrhuje vyzkoušet béžové šaty z nové letní kolekce s originálním zavazováním. V krásném splývavém modelu Veronika vypadá opravdu nádherně a tak se zdá, že je rozhodnuto. Lucka jí ovšem podává ještě druhou variantou – pastelově růžové šaty ve stylu 50. let. A dilema je na světě, protože i druhý model Veronice dokonale padne. „Budu mít o čem přemýšlet,“ směje se designérka, která se během pracovního dne vždycky snaží najít chvilku na příjemný relax. Před pár měsíci ji totiž kvůli vysokému pracovnímu nasazení dohnaly zdravotní problémy. „Proto mám zásadu, že večer a o víkendu pracuju jen opravdu výjimečně,“ uzavírá Veronika s tím, že pro celkovou harmonii je důležitá očista těla i duše. Obojí si dopřává díky plavání, návštěvám sauny a pravidelným procházkám po Letné. „V tomhle ohledu je lokalita mého bydlení fakt skvělá,“ loučí se s námi a vyráží na pláň.

Leeda
15:30 – 16:30 – Veronika si v showroomu značky Leeda vybírá šaty, ve kterých půjde na Czech Grand Design.
Leeda1
V obchodě Leeda kromě módy od Lucie Kutálkové najdete i věci dalších značek. Do 14. března je tady pop up shop s dětskými věcmi Ice Ice Baby, které doplňují komiksové omalovánky od No Ordinary Heroes. Vpravo nahoře pak svítí Mr. Flame od studia Dechem.
Kavka
V těsném sousedství s Leedou je umělecké knihkupectví Kavka, ve kterém Veronika kromě krásných knížek obdivuje také obří obálku od Františka Skály.

Komentáře

komentářů

1 Comment

  1. Pingback: Czech Grand Design 2014 | Inspirace od Bonami

Leave A Reply

Navigate