Den s designérkou Eliškou Judovou

Mladá návrhářka žije tak trochu dvojí život. V první půlce dne působí jako stylistka, fotografka a produkční pro jeden designový obchod a odpoledne se ve své dílně věnuje navrhování oblečení, tašek a náramků, které tvoří pod značkou Elajediová. Navrhuje tam, kde žije. Dílnu má totiž zařízenou ve vzdušném bytě na Letné, kde žijí celkem čtyři lidé a jeden pes. Italský chrtík Jedi, po kterém je pojmenovaná Eliščina značka, si zdejší bydlení opravdu užívá. Hned pod okny je totiž Stromovka, kde se svou paní tráví další významnou část jejích dnů. A prostředí Letné si užívá i Eliška. Baví ji třeba zdejší milé obchůdky a kavárny, ve kterých příjemně plyne čas.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
10:00 – 14:00: Designérka Eliška Judová v pražském designovém obchodě, pro který pracuje jako produkční, stylistka a fotografka.

Starat se o fotky, styling a produkci v obchodě, který se zabývá udržitelným designem a etickou módou, Elišku ohromně baví. V den, který jsme s ní strávili, zrovna fotila členy týmu, jindy ale dekoruje a fotí sortiment obchodu, jehož součástí jsou i její vlastní věci. Zákazníci si tady třeba můžou koupit Eliščina kožená pouzdra nebo kabelky, které tvoří důležitou součást portfolia její značky. Designérka k nim aktuálně připravuje katalog, ve kterém představí ucelenou kolekci tašek, kabelek a batohů. Své věci tak poprvé plánuje dělat ve více kusech. “Jde o návrhy z přírodních materiálů, které měly velký úspěch. Rozhodla jsem se tedy udělat pro mě netypickou věc a začít je opakovat,” prozrazuje Eliška.

KatalogKabelek
Eliščiny kabelky a nákres katalogu, který designérka připravuje na jaro.

S vlastní tvorbou Eliška začala už na gymnáziu, kdy si pro sebe šila oblečení a tašky. Jejím kamarádům se to líbilo a tak brzy začala šít i pro ně. Všechny řemeslné postupy se učila sama. Informace čerpala ze starých technologických časopisů, pomohlo jí i domácí zázemí. “Tatínkova dílna, maminčin šicí stroj a věci po pradědečkovi, který byl švec,” vyjmenovává Eliška, jejíž první oficiální kolekce vznikla na jaře v roce 2012. „Oslovili mě tehdy z jednoho kadeřnictví, abych pro ně navrhla oblečení pro focení účesů.“ Spolupráce se nakonec neuskutečnila, ale pro Elišku to byl impuls ke vzniku její úplně první kolekce. Tu tehdy nafotila sama na sobě se svým přítelem Martinem.

MaleCerne
15:00-16:00: Eliška v letenském second handu Malé Černé, kde se dá vždycky objevit spoustu skvělých věcí. Třeba Movember triko.) Soubor jejích pastelek naznačuje, po jakých barvách designérka sahá nejčastěji.

Všechny své modely Eliška sama navrhuje i vyrábí. Je to ale čím dál náročnější. “Už začínám přemýšlet o tom, že budu hledat švadlenu. Když člověk dělá úplně všechno, nemůže se pak plně soustředit na tu kreativní stránku,” vysvětluje designérka, v jejíž tvorbě převládá omezená škála barev, která zahrnuje hlavně bílou, černou a odstíny šedé. “Výběr takových barev je výsledkem dlouhodobého procesu, který se zformoval s tím, jak jsem se sama oblékala,” doplňuje. V šedo-bílé harmonii je laděn i Eliščin pokoj v letenském bytě, který sdílí se svým přítelem Martinem – odborníkem na video a fotky. Jejich společná místnost je přizpůsobená hlavně jejich práci – Eliška v ní má svou dílnu, Martin zase své technické zázemí. “Když jsme se sem na podzim stěhovali, řešili jsme velký problém. Šli jsme totiž z většího do menšího. To znamenalo vzdát se spousty věcí a opravdu hodně redukovat,” říká Eliška, která má slabost pro sbírání vintage pokladů. “Mám jich strašně moc, ale při stěhování jsem se musela rozhodovat prakticky a vzít s sebou opravdu jen ty, které používám při své práci. Zbytek zatím odpočívá u mých rodičů.” Do užšího výběru se mimo jiné dostal stůl po prababičce nebo staré dřevěné štokrlátko.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Eliščino řemeslné království
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Kůži na výrobu kabelek, náramků a dalších doplňků Eliška pořizuje od malé rodinné firmy z Beskyd, kde pro ni kůži také na míru barví.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
16:00-17:00: Eliška nás seznamuje se svou dílnou, kde tvoří věci pro Elajediova.

Na současném bytě, ve kterým bydlí ještě dvě kamarádky, se Elišce nejvíc líbí vzdušný prostor a krásný výhled. Do budoucna se ale těší, až si s přítelem dopřejí něco většího. “Plánuju si, že budu nakupovat po bazarech a vybírat starý nábytek. Oba máme rádi bruselský a post bruselský styl, já taky meziválečné období, hlavně funkcionalismus.” Součástí interiéru bude jistě také umění, které zdobí i stěny letenského bytu. Třeba obraz stolu od Michaely Vrbkové nebo grafika od Marcely Mikulkové. “Je výhoda mít kamarádky umělkyně,” usmívá se Eliška.

Vintage
Kabátek a náramek Elajediová, vintage rádio a detail stolu po prababičce, u kterého je staré dřevěné štokrle

Na pražskou Letnou se Eliška přestěhovala z Brna, kde na Masarykově univerzitě vystudovala kunsthistorii. Oboru se nějakou dobu věnovala při práci ve zdejší galerii a tak stejně jako teď v Praze dělila svůj den na práci a tvůrči činnost. Podobně to podle ní má většina umělců. „Kamarádka, od které mám doma grafiku, teď žije v Berlíně, kde v jedné firmě pracuje jako grafička, a vedle toho se věnuje volné tvorbě,“ líčí Eliška, která by si přála, aby značka Elajediová za pět, deset let fungovala jako samostatná jednotka. “Chtěla bych řešit jen navrhování věcí a mít tým lidí, který by mi se značkou pomáhal. Šlo by ale o maličkou lokální firmu, která stejně jako teď vyrábí věci z lokálních zdrojů,” představuje své plány Eliška, která chce i do budoucna tvořit v duchu slow fashion. “Navrhovat věci, které jsou jednoduché, ale zároveň zábavné, funkční, dobře se kombinují a navazují na mou současnou tvorbu,” uzavírá designérka, která má před sebou jistě velkou budoucnost.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
17:00-18:00: Eliška se svým pejskem Jedi v kavárně Kidó, která tady na Letné patří k jejím oblíbeným.

Komentáře

komentářů

1 Comment

  1. Pingback: Udržitelný design v českém podání | Inspirace od Bonami

Leave A Reply

Navigate