Den s designérkou Annou Marešovou

Kousek od metra Hradčanská stojí krásný dům z první republiky, ve kterém je zařízeno několik prostorných bytů. V jednom z nich nás kolem půl deváté ráno vítá designérka Anna Marešová, která tady žije se svým přítelem, hercem Ondřejem Bauerem. Ten je sice doma, ale nevypadá to, že by si s námi dal ranní čaj. Pro Ondru je touhle dobou totiž ještě hluboká noc a tak Anna tiše zavírá dveře do ložnice a přesouvá se do kuchyně, kde si povídáme o jejích dnešních plánech. Po snídani designérka vyráží do svého studia na Letné, kde začíná její pracovní den.

Doma
9:00 – Anna dopíjí ranní čaj a vyráží do svého studia na Letné. S domem, ve kterém bydlí, je spojena milá vnitrobloková zahrádka. Rostliny má designérka ráda i doma.

Studio Anny Marešové je hotovým vintage královstvím. Dominantním prvkem je stará vana, která plní hned několik funkcí. “Při slavnostním otevření studia jsem v ní třeba chladila piva,” směje se designérka a doplňuje, že v běžném provozu vana nejčastěji nahrazuje věšák. Pohodlně totiž pojme všechny bundy, kabáty, šály, čepice i kabelky. Vintage jsou také zdejší lampičky a drobnosti v knihovně i na designérčině stole. Třeba miniaturní počítadlo, které pořídila v jednom žižkovském bazaru. “Kamarád se mi smál, že bych potřebovala takovou tu velkou kalkulačku, tak jsem mu pak poslala fotku, že už ji mám,” vypráví nám Anna vtipnou historku, která je s old school kouskem spojená. A nechybí tu ani retro věci. Na stolku Mickey leží gramofon navržený ve stylu 50. let, který je ovšem vybaven současnou technologií jako je USB vstup nebo konektor pro připojení mp3 přehrávače. “Hodně lidí si myslí, že je fakt starý, ale on jenom tak vypadá, rok výroby je 2014,” dodává designérka.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
9:30 – Designérka Anna Marešová usedá ke stolu ve svém studiu na Letné a začíná pracovat.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Starou vanu, která v běžném provozu plní funkci věšáku, designérka vydražila na jedné aukci.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Retro gramofon na stolku Mickey, který Anna Marešová navrhla tak, aby šel během chvilky jednoduše složit. V plánu jsou i další verze stolku. Tvar zůstane zachován, designérka ale přemýšlí, že by překližku nahradila jiným materiálem.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Old school počítadlo
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Anna kávu nepije. „Maximálně tak dvakrát do roka,“ říká a servíruje nám čaj s medem v hrníčku s ilustrací od Tima Burtona – designérčina oblíbeného autora.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Na téhle židli sedí ve studiu asistentka Radka.

Speciální prostor je ve studiu samozřejmě věnován erotickým pomůckám značky Whoop.de.doo, která vychází z designérčiny diplomové práce, za níž v roce 2011 získala Národní cenu za studentský design. V prodeji jsou zatím Venušiny kuličky, které si můžete koupit v aktuální kampani na Bonami. Najdete v ní klasickou bílou i limitovanou červenou verzi. Do výroby se připravuje také Vibrátor a Vibrační vajíčko. “Vibrátor bych chtěla uvést na trh do Vánoc, Vibrační vajíčko pak příští rok,” předesílá své plány designérka, jejíž erotické pomůcky jsou zajímavé nejen svým estetickým a kvalitním provedením, ale také českým původem. “Jsem ráda, že se celé vyrábí v Česku. Je to ekologické, výrobu můžu zcela kontrolovat a navíc se tím v naší zemi udržuje konkrétní technologie a řemeslo,” doplňuje Anna.

Kulicky
Pod skleněným poklopem Venušiny kuličky působí jako elegantní dekorace. Za sadu erotických pomůcek Whoop.de.doo designérka v roce 2011 získala Národní cenu za studentský design.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Oceněna byla i její Tramvaj pro Prahu, která je vystavená ve výloze studia. „Kolemjdoucí láká a tak se na ni občas přijdou zeptat dovnitř,“ říká designérka o návrhu, který mimo jiné získal cenu Národního technického muzea.

Značka Whoop.de.doo spadá do portfolia studia Anna Marešová designers, které Anna provozuje se svými kolegy designéry. Jedním z nich je Sergej Kuckir, se kterým se dopoledne setkává v holešovické dílně. Ta je plná skleněných lustrů z kolekce Luxury Oddments, kterou designérka slavnostně představí příští týden v letenském studiu. Svítidla, která vznikla za podpory grantu z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, jsou specifická tím, že jsou vytvořená z vyřazeného skla. Především jde o zkumavky, kapiláry a další nádoby z Fyzikálního ústavu Akademie věd, které už neměly další využití. A protože v ústavu pracuje Annin otec, jednoho dne jí jednoduše zavolal, ať se staví, že u nich jsou nějaké staré krámy na rozebrání. “A protože já staré nevyužívané věci miluju a ráda jim dávám nový život, začala vznikat myšlenka na kolekci svítidel,” přibližuje designérka. Zároveň dodává, že při práci se starým materiálem narazila na zvláštní, ale dnes bohužel čím dál běžnější situaci, kdy je pořízení nového produktu levnější než oprava nebo úprava starého. “Pro jedno ze světel jsme potřebovali zmenšit trubičky, ale zjistili jsme, že jejich ořezání vyjde dráž, než když koupíme nové, které jsou menší,” přibližuje Anna pozadí výroby.

dilna
11:00 – Anna se přesouvá do dílny v Holešovicích, kde aktuálně pracuje na kolekci svítidel Luxury Oddments. Lustr z trubiček leží na vypouklé dlaždici z metra, což vytváří zajímavý zvlněný efekt.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Anna ze Sergejem balí trubičkový lustr, aby ho převezli do společnosti Henkel, kde ho budou slepovat.

V dílně Anna se Sergejem konzultuje, jak jeden z lustrů budou lepit. Jde právě o ten, který je složený z malých trubiček. Společně ho balí do fólie a vyráží taxíkem do budovy společnosti Henkel, kde budou mít k dispozici speciální lepidlo a ruční zdroj UV záření, pod kterým lepidlo ztvrdne. S výběrem správného lepidla jim pomáhali zdejší odborníci. “Nejdřív jsme přemýšleli nad hustým gelovým, které se neroztéká, po testování několika druhů jsme ale nakonec zjistili, že ideální bude to úplně nejřidší,” říká nám Miloslav Frühauf, technický poradce oboru průmyslových lepidel značek Loctite a Teroson, které patří do skupiny Henkel. Technicky lepení probíhá tak, že Anna se Sergejem lijí lepidlo na k sobě svázané trubičky a spoje pak nechávají osvítit lampou. Jde o pečlivou práci, která zabere skoro dvě hodiny.

Henkel
11:20 – Anna se Sergejem v dílně Henkel lepí lustr složený z 604 skleněných trubiček. Při práci s UV lampou je potřeba chránit oči speciálními brýlemi. Po dvou hodinách je hotovo.
Dilna1
13:30 – Anna jede se slepeným lustrem zpátky do dílny a rozhodne se ji trošku poklidit. Mezitím si s ní povídáme a dozvídáme se, že vystudovala střední knihovnickou školu, pak pracovala pět let jako produkční a potom teprve začala studovat produktový design na Fakultě umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem.

Po hektickém dopoledni Anna usedá ke stolu v restauraci Peperoncino, kde si objednává dýňovou polévku a špagety s kozím sýrem. Na klidný oběd ale může zapomenout. Ruší ji vibrující telefon i vlastní myšlenky. Designérku totiž neustále napadají nové nápady, které ihned aplikuje do současných plánů. Nejvíc času jí teď zabírá organizace výstavy skleněných lustrů, se kterou souvisí nejen samotná výroba, ale také rozvržení instalace, sezvání hostů i příprava občerstvení.

Obed
14:00 – Anna obědvá v letenské restauraci Peperoncino. Kromě jídla se věnuje také vyřizování telefonů a zapisování nových nápadů.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
14:45 – Anna je zpátky ve studiu, kde se schází s programátorem a společně s asistentkou Radkou finišují poslední úpravy nového webu.

Se zařizováním jí pomáhají kamarádi, asistentka Radka i Petra Hubačová, která s Annou spolupracuje na podpoře její značky v oblasti obchodu a marketingu. Petra, která se v posledních deseti letech věnovala budování start upů, s designérkou navíc připravuje kampaň na crowfundingové platformě Indiegogo. Spuštěna by měla být v květnu. “Chceme vybrat peníze, které by pokryly náklady na výrobu vibrátorů, a budeme mít radost, když nám v tom pomůže i české publikum,” říká designérka a pomalu se chystá k odchodu z kanceláře. Práce jí ale ještě nekončí. Jde do města nakoupit elektronické součástky a pak pokračuje znova do dílny, kde zůstane do pozdních hodin. „Včera to bylo do jedenácti, uvidíme, jak dneska,“ říká a my se nestačíme divit, co všechno drobná designérka dokáže během jediného dne zvládnout.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
16:00 – za Annou přichází do studia Petra Hubačová. Designérka jí ukazuje nový web a pak spolu vymýšlí, jak pojmou chystanou kampaň na crowfundingovém portálu Indiegogo.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
17:30 – Po práci legraci. Petra má s sebou syna Prokopa, který je nadšený ze starých stolních kuželek. Jde o opravdovou vzácnost – Anna je má po své babičce.

Komentáře

komentářů

4 komentáře

  1. Proklikala jsem se až na Vaši reportáž, ideální kombinace – příjemné prostředí, sympatičtí lidé, pak logicky přicházejí úžasné tvůrčí myšlenky :) Těším se další novinky ze Studia AM. Mějte se hezky, ať se daří! Petra

  2. Pingback: Whoop.de.doo - Představujeme valentýnské radosti

Leave A Reply

Navigate