Malá Tea dojídá ranní rohlík a utíká do pokojíčku, aby si před odchodem do školky stihla ještě chvilku pohrát. Má na to jen pár minut. Jen co její tatínek – designér Petr Bakoš a maminka – návrhářka Josefina Bakošová, dosnídají, vyrazí. Je čtvrt na devět, starší dcery Františka a Tonička už jsou ve škole, a rodiče designéři u společné snídaně v krásné kuchyni prostorného bytu plánují svůj den. Josefina s Petrem spolu totiž nejen žijí, ale také pracují. V centru Prahy provozují galerii Harddecore, která propojuje design s uměním. Nad galerií mají ateliér, ve kterém se věnují svým dalším činnostem. Josefina má vlastní módní značku a Petr aktuálně pracuje na několika projektech, které souvisí s grafikou a designem.


Prostorný ateliér se skládá z několika místností, které fungují jako kanceláře, dílna, malý showroom a fotoateliér. Hlavní prostor, ve kterém mají Petr s Josefinou své pracovní koutky, je krásnou ukázkou harmonie různých stylů a přístupů. Moderní stolek doplňují vintage křesílka, teplo zajišťují stará kamna a o dekorace se starají umělecká díla a autorský design. Josefina má schůzku se švadlenou a Petr začíná plánovat, co všechno je třeba zařídit ohledně akce Design Shaker – prodejní přehlídky současného designu, která ho v těchto dnech zaměstnává nejvíc. Je hlavním architektem výstavy, autorem vizuálního stylu a právě teď plánuje, jak pojmout expozici Vitra. Slavná švýcarská značka na akci mimo jiné ukáže, jak rozeznat originální design od falešného kousku. Velmi záleží na detailech.




Organizace Design Shakeru zahrnuje také komunikaci s ostatními designéry, kteří by na akci mohli prezentovat svou tvorbu. Po dobrém obědě v Café Sicily, které je zajímavé tím, že v rámci každodenního menu nabízí jedno české, jedno vegetariánské a jedno veganské jídlo, tak Petr vyráží na Karlovo náměstí, kde sídlí studio Vrtiška & Žák. Přivítají nás dva milí designéři a jeden super milý ohař, který jednání u kulatého stolu osázeného židlemi Panton sleduje z klína svého páníčka Romana Vrtišky. Tři muži u jednoho stolu probírají spolupráci i novinky z designového světa, na jehož vytváření se sami podílí.

V půl páté je čas na odpolední čaj. Při krátké pauze se dozvídáme, na jakých dalších věcech Petr pracuje. Zaujal nás třeba návrh grafiky webu jednoho pražského gymnázia, která je založená DIY kouscích vyrobených samotnými studenty. “Vedl jsem s nimi workshop, při kterém udělali makety věcí, které se na webu pak objeví. Třeba ikonku Facebooku, zavináče, kategorii Otevřených dveří nebo odkaz na jídelníček,” vysvětluje Petr a hned nám vyrobené kousky ukazuje. Pokud by se pořádala soutěž v originalitě školních webů, tohle gymnázium má jasně zaručené vítězství.

Grafické tvorbě se ale Petr věnuje spíš výjimečně. Jeho hlavním oborem je produktový a interiérový design, který zaujímá většinu jeho portfolia. Patří do něj třeba tvarově čisté lustry, jejichž plechová varianta zdobí interiér restaurace O’papa. Zajímavý je také konferenční stolek Frame, který funguje zároveň jako psací stůl nebo bar. Stačí jen správně natočit rám. A multifunkční je také projekt cestovních skleniček SecondDrink, které se jednoduše sestaví z nerezového kolečka a libovolného vršku od pet lahve. “Na cestování vážně ideální. Pet lahve jsou všude a kovové kolečko můžete mít kdykoliv s sebou,” říká k nápadu designér.




Designu se Petr věnuje i v rámci občanského sdružení Žádná věda, které se podílí na projektech na pomezí vědy, kultury a umění. A některé z nich mají přesah až do stratosféry. Tak jako Stratocaching, při kterém z balónu ve výšce 30 kilometrů padaly k zemi Stratocache – létající kapsle v podobě velkého javorového semínka. Ty pak lidé hledali pomocí GPS souřadnic. Ti nejrychlejší získali mince Stratocoin, které díky designu od 2d3D přípomínaly malý diamant. Projekt vzbudil velký ohlas a tak došlo k jeho opakování a zájem o něj projevili také na Slovensku. Stratocache navíc nejen vypadají jako javorová semínka, ale také se tak při dopadu na zem točí. Plánuje se tedy, že by mohly sloužit jako dětská hračka, která by nahradila létající talíř.

S dopadem na zem souvisí i další experiment, při kterém Petr a jeho kolegové ze sdružení Žádná věda zkoumají, zda lidé mohou svou vůlí ovlivnit vrhání kostkou. Petr tak pracuje na návrhu “vrhače kostek” a baví ho, jak téma souvisí s fyzikou a matematikou. Podle něj jde totiž o obory, které designér pro svou práci potřebuje znát. “Od doby, kdy člověk studoval, se svět tak změnil, že k tomu, abych dobře dělal svou práci, mi chybí informace,” říká Petr. Ze současných oborů se mu líbí třeba program Komunikace, multimedia a elektronika, který lze studovat na elektrotechnické fakultě ČVUT. Osmatřicetiletý designér tak uvažuje, že by po více než 15ti letech, kdy navštěvoval Katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU, začal znova studovat na vysoké škole.
