Časopis Elle Decoration slaví 25 let

Konkrétně jeho britská, americká, španělská a řecká mutace. V těchto zemích magazín věnovaný stylovým interiérům, které mají nápad a šmrnc, začal poprvé vycházet v roce 1989. Svou současnou pozici ale časopis nezískal hned. V Británii například nejdřív vycházel jako příloha časopisu Elle, která byla ve svých začátcích stejně nemotorná jako malé batole. Tehdejší šéfredaktorka Ilse Crawford, která britskou Elle Decoration vedla od jejího uvedení na trh až do roku 1998, pro březnové vydání časopisu zavzpomínala na své začátky. „Naším cílem bylo dostat design do každodenního bydlení. Nikdo ale pořádně nevěděl, kde se dá současný design koupit. Obchody s moderním nábytkem v podstatě neexistovaly,“ popsala Ilse komplikované začátky, na které ale zároveň moc ráda vzpomíná. Byla totiž u zrodu toho, čím je Elle Decoration dnes – časopisem plným neotřelých nápadů a originální inspirace. „Na naší designové filosofii bylo skvělé, že jsme jako první začali kombinovat exklusivní kousky s těmi dostupnými. Nikdo do té doby tyhle věci nemixoval,“ dodává Ilse.

První číslo britské Elle Decoration, které vyšlo v létě 1989
První číslo britské Elle Decoration, které vyšlo v létě 1989

Své dlouholeté zkušenosti na pozici šéfky Elle Decoration Ilse využila pro rozjezd vlastní kariéry interiérové designérky, kterou zahájila na konci devadesátých let, kdy začala pracovat pro americkou módní návrhářku Donnu Karan. Londýn tak vyměnila za New York, kde návrhářce pomáhala se založením značky Donna Karan Home. Od roku 2003 se věnuje vlastní firmě Studio Ilse, v rámci níž s týmem 25ti lidí navrhuje interiéry po celém světě. První velkou zakázkou bylo zařízení interiéru pro Soho House v New Yorku, která odstartovala řadu dalších projektů.

Ukázky inteiérů z portfolia studia Ilse

twotwosix3
Ukázka interiérů z portfolia Studia Ilse. Horní fotka je z hotelu Ett Hem ve Stockholmu, dole je interiér luxusního bytu v Hongkongu.

V roce 1990 začal časopis vycházet v Německu a Itálii, ke kterým se v první půlce devadesátých let přidalo také Japonsko a Švédsko. Dnes magazín Elle Decoration připravují redakce ve 26 zemích. Jejich týmy pilně pracují na tom, aby 8,5 milionu čtenářů, kteří každý měsíc listují stránkami časopisu, mohlo virtuálně vstoupit do těch nejstylovějších interiérů světa. Magazín tak naplňuje vizi svého zakladatele Jeana Demachyho. Francouzský novinář a ilustrátor magazín Elle Décoration v roce 1987 zakládal s myšlenkou, že tak jako časopis Elle (jehož francouzskou edici dlouhá léta řídil) sleduje, definuje a zaznamenává trendy v módě, jeho interiérová verze bude plnit stejnou roli ve světě designu.

19963-agnes-millinery-1937-fashion-illustration-hat-jacques-demachy-hprints-com
Zakladatel Elle Décoration Jean Demachy měl umění v krvi. Jeho otcem byl ilustrátor Jacques Demachy. Tuhle kresbu v roce 1937 vytvořil pro značku francouzské modistky Madame Agnès.

Česká verze časopisu Elle Decoration spatřila světlo světa na jaře roku 2009. První tři měsíce čekaly na magazín chvíle napětí, zda u domácího publika uspěje. Jak se ale potvrdilo, luxusní časopis o bydlení na trhu chyběl, a čtenáři ho ocenili. Premiérové číslo se zaměřilo na květinové motivy, designové ikony i exotické interiéry. A obálka byla víc než nadčasová. Modrá barva v kombinaci s hořčicovou totiž vládne i současnému bydlení.

elle-49d36332233fe
První číslo časopisu Elle Decor (jednotný název Elle Decoration převzaly všechny edice až v roce 2011). Foto: Tyden.cz

Letos časopis slaví páté narozeniny a my s ním. Poslední dubnový den totiž ke každému nákupu na Bonami dáváme číslo zdarma. V posledním vydání se můžete těšit na rozhovor s francouzskou designérkou Matali Crasset, návštěvu v pražském bytě multikulturní rodiny a spoustu novinek a inspirace ze světa designu. Časopis Elle Decoration zkrátka dokazuje, že se na svět interiérového designu umí dívat originálním pohledem, který nabízí neotřelé nápady i kombinaci  exkluzivních kousků od zavedených designérů s čerstvou tvorbu mladých talentů. Dopřejte si tedy na Bonami radost, se kterou si užijete i příjemné počtení.

001_ed1302_new
Poslední vydání časopisu Elle Decoration, které dnes dostanete zdarma ke každé objednávce na Bonami.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate