Kouzlo nedbalé elegance aneb bydlení ve stylu Shabby Chic

Pokud jste až dosud netušili, co je to Shabby Chic styl, představte si ten nejútulnější pokoj na světě. Romantické vzory jdou ruku v ruce s květinovou výzdobou, konferenční stolek pokrývá lehká patina a celá místnost působí dojmem, že ji někdo zařizoval velmi elegantně, jen asi tak před dvaceti lety. Tam, kde nový nábytek vypadá záměrně jako omšelý kus z blešáku, jste na stopě pravému Shabby Chic bydlení.

Shabby chic jídelna
Krása stylu Shabby Chic nepodléhá času

Malebná rustikální moderna

Britský venkov, oficiální domov Shabby Chic, propůjčil tomuto spíše dámskému stylu vše, co je pro něj typické. Rozmanité přírodní motivy na hromadách polštářků, poctivý dřevěný nábytek s řádnou patinou, symbolizující příjemný odpočinek u tradičního rodinného krbu i spoustu zdánlivě nahodilých starožitně vyhlížejících doplňků. S troškou provensálské elegance, řecké vřelosti a italského temperamentu není divu, že se Shabby Chic v interiéru moderních bytů i domů objevuje stále častěji.

Noční stolek s květinou
Oprýskaná barva působí až nostalgicky

Kreativita, svoboda a nostalgie

K zařízení Shabby bytu rozhodně nemusíte měnit všechen nábytek a vyrážet na drahé nákupy. Stačí jeden rustikálnější kousek, staré křeslo po babičce nebo hezká designová komoda, a zbytek už jen doladíte doplňky. Krásně poslouží hračky z minulého století, stařičký psací stroj nebo jen patchworkový přehoz.

Komoda Shabby Chic
Stačí jeden krásný kousek a základ Shabby Chic interiéru je na světě

Co se týče hranic stylu, žádné neexistují. Ať už je vám bližší Shabby Chic vintage, nebo vaše srdce plesá spíše z představy Shabby Provence, díky bláznivým barevným kombinacím se můžete vydat kterýmkoli směrem. Romantičtějšímu oku budou lahodit pastelové odstíny růžové, zelené a modré, zatímco svéráznější povahy ocení křiklavější barevný kontrast. Mezi nejtypičtější Shabby Chic barvy patří tyrkysová, fialová a žlutá. Kýžený pocit klidu a harmonie pak navodí citlivá kombinace s béžovými zdmi nebo tapetami ve smetanových odstínech, které celý prostor opticky zvětší a pokoj bude dýchat dojmem čistoty.

Snídaně, ze které sálá šarm starých časů

Shabby sem, Shabby tam

Největší výhodou Shabby Chic stylu je jeho snadné zakomponování do jakéhokoli interiéru, a to i svépomocí. Máte-li šikovné ruce a dostatek inspirace, jednoduše si ze starších kousků vytvoříte parádní Shabby Chic nábytek. Ideálním prostorem pro Shabby řádění je obývací pokoj nebo ložnice, kde si jednak bez zábran vyhrajete se spoustou detailů, ale taky úplně postačí pořídit tu pravou sedací soupravu a Shabby obývák je na světě.

Shabby Chic ložnice
Shabby ložnice působí harmonicky a nerušeně se v ní usíná

Velká paráda se dá samozřejmě vymyslet i v malé předsíni nebo kuchyni. Jen pamatujte, že i když se Shabby Chic vyznačuje spoustou kudrlinek a detailů, méně je vždy více a rozhodně nejde o přeplácání spousty stoliček, svícnů a květinových aranžmá. Nejlepším začátkem je jeden výraznější kus nábytku či jedna stylově barevná stěna. Pak už jen citlivě doladíte celkový dojem a rozplynete se blahem.

Dbejte na nedbalé detaily

Příliš mnoho doplňků prostor zbytečně zmenší a zakryje, bez nich to ale taky není ono. Mezi klasické Shabby Chic dekorace patří hlavně historické stolní i stojací lampy, svícny, elegantní lustry, sušené květiny, spousta polštářů a dobové řemeslné výrobky. Velmi oblíbené jsou také Shabby Chic kuchyně, většinou vyvedené ve světlém dřevě s nádherným zdobným vyřezáváním. Nezřídka v takové kuchyni najdeme stařičké mlýnky na kávu, oprýskaný odkládací stolek s ozdobným kováním nebo dokonce elegantní křiklavé vintage křesílko v rohu místnosti.

Kuchyně shabby chic
To správné osvětlení dodá místnosti neopakovatelnou atmosféru

Shabby Chic si své místo mezi všemi styly bydlení najde tak neotřele, že vás jeho kreativita a možnosti úplně pohltí. Nechte se inspirovat třeba báječnými dekoracemi z řady Antic Line, venkovskou romantikou od Clayre & Eef nebo elegantní zdobností značky Green Gate.

A teď už se jen pohodlně zavrtejte do polštářů, zahleďte se do plápolajícího ohně v krbu a užijte si ten pravý Shabby Chic styl.

Také jste si Shabby Chic zamilovali, nebo dáváte přednost jinému stylu? Dejte nám vědět v komentářích.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate