Barvy podle Pantone

Šedesátá léta byla ve znamení zářivých barev, které měly hlavní slovo v módě, umění i tehdejším designu. Energická růžová, svěží zelená a jasně žlutá se střídaly na minisukních, autech i věcech do bytu.

Ilustrace od Antonia Lopeze pro časopis Elle z roku 1967, zdroj: Pinterest
Ilustrace od Antonia Lopeze pro časopis Elle z roku 1967, zdroj: Pinterest

Jednotlivé odstíny ale každý vnímal jinak a barvám tak chyběl řád. V roce 1963 byl ovšem barevnému chaosu konec. Čerstvý majitel americké společnosti Pantone Lawrence Herbert právě definoval Pantone Matching System. Tím, že každému odstínu přiřadil konkrétní číslo, stvořil mezinárodní barevný jazyk. Firma se postupem času stala uznávanou autoritou v oblasti barevných trendů, které pravidelně definuje. A její vzorníky barev v rámci sekce Pantone Universe zároveň začaly sloužit jako motiv lifestylových doplňků. Mezi nimi jsou třeba elegantní zápisníky, které jsou k dostání v aktuální kampani na Bonami.

Pantone
Zdrojem fotky vlevo je Pinterest, růžový a žlutý zápisník jsou právě teď k dostání u nás na Bonami

Pantone kromě pravidelné barevné předpovědi každý rok volí také barvu roku, kterou se pro ten letošní stala smaragdově zelená. Sytá elegantní barva nezískala prvenství náhodou. Její zářivý odstín symbolizuje růst, nový začátek a regeneraci. Svět tedy podle Pantone spěje k novým zítřkům, které mají být stejně jasné jako krása smaragdové barvy.

Smaragdová
Zdrojem fotek je Pinterest Pantone Color

Společnost Pantone při příležitosti svého 50. výročí zavzpomínala, jaké barevné trendy převládaly v minulosti. Jak jsme psali v úvodu, šedesátá léta zářila jasnými odstíny barev, které odrážely uvolněnou náladu ve společnosti. S příchodem ropné krize v 70. letech, kdy se blízkovýchodní státy dohodly omezit dodávku ropy, se mysl lidí vrátila zpátky na zem a s ní také barvy. Mezi hlavní paletu patřily tlumené odstíny hnědé, zelené, žluté a oranžové.

Lavmi
Tapety české značky Lavmi kombinují tlumené tóny 70. let. Zdrojem barevné palety je web Pantone.

V bolestné době plné problémů s inflací, nezaměstnaností a nadměrnou byrokracií přišli začátkem 80. let k moci britská premiérka Margaret Thatcherová a americký prezident Ronald Reagan, kteří se přiklonili k názorům ekonoma Miltona Friedmana. Představitel monetarismu za jediný lék proti inflaci považoval nutnost zpomalit růst množství peněz. Pod Reaganovým vlivem se americká centrální banka začala řídit Friedmanovými názory  a lék na inflaci začal zabírat. Svět opět ekonomicky prosperoval a nálada ve společnosti stoupala. Pozitivní naladění odrážela paleta živých barev s převládajícími odstíny něžné růžové, jemně fialové nebo královské modré.

CareBears
Pastelovými tóny sršely také starostliví medvídci, které v roce 1981 stvořila společnost American Greetings pod názvem Care bears. Autorkou medvídků, kteří se později objevily také v televizním seriálu, je ilustrátorka Elena Kucharik. Zdrojem obrázků je její web.

Alternativní devedesátá léta, ve kterých se zrodil grunge a rozšířilo graffiti, si mimo jiné libovala v šedé nebo brčálově zelené. Rok 2000 přinesl rozvoj moderních technologií a minimalismus, který se projevil skrz střídmé tóny chladné modré nebo šedé. Tak ve zkratce vidí hlavní barevné tóny minulých let společnost Pantone, která pro tohle téma stvořila působivou infografiku. A protože nežijeme v minulosti, ale právě teď, přinášíme na závěr souhrn barev, které vládnou aktuální podzimní sezóně. Jejich tóny se objevují v současných módních i designových kolekcích. Inspirovat se jimi tedy můžete při výběru oblečení i věcí do bytu.

0ecdcd740caa89e5625f89563e75335c
Zdroj: www.pantone.com

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate