Artsemestr zima 2015

Kreativní mysl mladých lidí vnáší do světa designu svěží pohled a čerstvé nápady. Obojí může veřejnost pravidelně obdivovat na přehlídce Artsemester, během které studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze představují své semestrální práce. Musíme říct, že řadu letošních nápadů bychom si s radostí dokázali představit v našich domech a bytech. Nejvíc času jsme strávili v Ateliéru keramiky a porcelánu, ve kterém studenti dostali zadání na téma Hrnek. Nevěřili byste, co všechno se může stát zdrojem inspirace pro vytvoření nádoby, z níž každé ráno pijeme kávu nebo čaj. Zajímavá byla také návštěva v Ateliéru designu nábytku a interiéru, kde měli studenti navrhnout židli odkazující na některou z ikon významných designérů. A jako v pohádce jsme se cítili na výstavě prací od studentů Textilní tvorby, kteří dokázali stvořit látkový svět plný fantazie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Kalíšek s ilustrací od Matsumoko Saki, která v Ateliéru ilustrace a grafiky ptaří mezi zahraniční stážisty.

Možná si pamatujete na svůj hrnek z dětství. Mohl být z porcelánu, možná ho zdobil nějaký obrázek, anebo byl plastový a měl vylisovaná kolečka. Právě takový si totiž ze svých dětských let pamatuje Lucie Krylová, která se ho v rámci své semestrální práce v Ateliéru keramiky a porcelánu snažila převést do podoby, jež by byla aktuální použitým materiálem i formou. „Došla jsem k podobě, která pro mně ilustruje právě konec bezstarostných let,“ říká o svém Hrníčku studentka, která plastový originál převedla do porcelánové verze.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Hrníček od Lucie Krylové

Na své dětství zavzpomínala také Iva Kukuric. Při výrobě hrnku se totiž inspirovala hračkou Slinky – barevnou pružinou, kterou v roce 1943 stvořil Američan Richard T. James. Iva ji použila při výrobě porcelánových šálků s více či méně deformovaným tvarem. Ty jsou tak zábavné a originální. Zajímavou strukturou vyniká i porcelánová sada od Kateřiny Hošové, která nádobí namočila do směsi želatiny a porcelánu. Využila toho, že zaschlá hmota jde snadno sloupnout, ale na povrchu zanechá svou stopu. Následoval proces sušení a pálení, při kterém následné trhliny odhalily dekorovaný základ.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Slinky hrnky od Ivy Kukuric
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Sada nádobí od Kateřiny Hošové

Studenti Ateliéru designu nábytku a interiéru při plnění jednoho ze svých úkolů museli zapátrat v minulosti. Měli totiž navrhnout židli nebo křeslo, které volně odkazuje na dílo významného architekta nebo designéra. Židle přitom musela být vyrobena z kovu, což ikonickým kouskům dodalo zcela nový rozměr. Mezi vybrané designéry, jejichž ikonické židle si studenti vzali za vzor, se mimo jiné zařadil Verner Panton, Charles Rennie Mackintosh, Tejo Remy nebo Naoto Fukasawa.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Japonský designér Naoto Fukasawa navrhnul dřevěnou židli minimalistických tvarů, kterými se studentka Kateřina Kučerová inspirovala při plnění zadání semestrální práce.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Křeslo Davida Šestáka odkazuje na dílo Vernera Pantona.

Budoucí designéři pracovali také na návrhu úložné bedny pro svůj vlastní ateliér nebo vymýšleli, jak by měl vypadat a fungovat dům s ateliérem pro svobodné umělce. Zajímavé pak bylo zadání klauzurní práce, které zahrnovalo návrh propagačních předmětů z papíru pro výstavní expozici pro letošní milánský design week. Práce studentů si můžete prohlédnout až do 12. února, kdy budou v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové vystaveny. A navštívit můžete také Výstavu UMPRUM 2014 ve Veletržním paláci, kde uvidíte to nejlepší z loňské studentské tvorby. Přehlídka bude otevřená do 15. března.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Ateliér designu nábytku a interiéru – návrh propagačního předmětu z papíru
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Ateliér textilní tvorby – Polštář s krajinou od Veroniky Bratrychové

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate