Artsemestr (léto 2014)

Prostředí Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze má svou vlastní atmosféru, kterou dvakrát za rok může pocítit i široká veřejnost. V zimním a letním semestru se tady pořádá přehlídka studentských prací Artsemestr, která ukazuje mladý tvůrčí pohled. Některá témata zadaných úkolů jsou velmi hravá, jiná ryze praktická a další vybízí k hledání alternativních přístupů. V letním semestru studenti například navrhovali barovou stoličku do vlastního bistra, ve spolupráci se šéfkuchařem přemýšleli nad designem talířů pro luxusní podnik nebo experimentovali s textilními materiály.

ArtSemestr08
Artsemestr (léto 2014)

Objekt na stůl

Studenti Ateliéru keramiky a porcelánu pod vedením Maxima Velčovského ve své semestrální práci navrhovali Objekt na stůl. Ve spolupráci se šéfkuchařem restaurace Alcron Romanem Paulusem vznikly talíře pojaté jako klasicistní umělecké dílo, organické servírovací nádobí z kynutého porcelánu nebo dózy s víkem zdobeným ručně modelovanými surovinami, za které se dá poklop chytit.

ObjektNastul
Dózy s víkem s úchyty v podobě ručně modelovaných surovin jsou od Adély Choré. Vpravo jsou talíře od Venduly Radostové, která se rozhodla znovuobnovit staré a rozbité talíře z bazaru. Talíř ve tvaru klasicistních piedestalů navrhla Linda Vondrová. Vpravo dole je nádobí z kynutého porcelánu od Jany Kábrtové.

Budiž světlo

Tak znělo téma klauzurní práce ve stejném ateliéru. Studenti experimentovali s křehkostí porcelánu, s jeho deformací i efektem glazur. Výsledkem jsou atypicky krásná svítidla, která si snadno umíme představit v moderním interiéru.

BudizSvetlo
Velká fotka: Obruče od Veroniky Hankeové. Shora dolů: Light od Ivy Kukurić, glazovaná světla od Adély Choré a svítidlo Pupík od Alžběty Brůhové

Designové podhoubí

Houba jako textilní materiál nebo inspirace pro vznik nápojového skla. V prvním případě se jedná o zpracování a využití Troudnatce kopytovitého. Vlastnosti této nejedlé houby z čeledi chorošovitých zkoumala Zuzana Ševčíková z Ateliéru textilní tvorby, která z ní dokonce vytvořila dětské botičky. Celý měsíc zároveň chodila v obuvnických vložkách vyrobených z této houby, která se v historii využívala na výrobu čepic, klobouků či vest.

DesignovePodhoubi
Nápojové sklo vytvořila Hana Famfulíková, kobereček z včelího vosku upletl Henry Tzeng a houbové botičky vytvořila Zuzana Ševčíková.

Bude se to vyrábět?

Závěrečné práce studentů jsou někdy natolik zajímavé, že se mohou proměnit v konkrétní produkt nebo projekt. Tak jako třeba papírnictví Papelote, jehož základem byla diplomová práce grafické designérky Kateřiny Šachové, nebo mísa Republic od Maxima Velčovského. Designér ji v závěru svých studií navrhnul v rámci zadání vytvořit z porcelánu suvenýr. A jako diplomová práce vznikla také nová knížka pro děti Jak zvířata spí, kterou ilustrovala absolventka Umprum Marie Štumpfová. Někteří studenti už mají svou vlastní značku, pod kterou svou tvorbu nabízí, jiní na realizaci svých návrhů teprve čekají. A že některé opravdu stojí za pozornost … Letní Artsemestr je dneska otevřen poslední den a to od deseti dopoledne do šesti večer. Vstup na akci je zdarma.

FR
Ilustrátorka Veronika Bratrychová v rámci stáže v Ateliéru textilní tvorba vytvořila dezén pro dětskou deku s motivem magické krajiny. Taška inspirovaná přírodou je součástí kolekce Naturity studentky Ateliéru designu oděvu a obuvi Michaely Čapkové, která od roku 2011 tvoří pod značkou MIM. Autorem barové stoličky je student Ateliéru designu nábytku a interiéru Pavel Liška.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate