Aranžérie – květy, které pomáhají

V Bonami máme rádi pěkné věci, značky s příběhem a projekty, za kterými stojí zajímaví lidé. Těší nás, když můžeme prostřednictvím naší práce rozdávat radost nebo podat pomocnou ruku. Proto dnes na Bonami najdete kampaň, která vznikla ve spolupráci s projektem Aranžérie, kde tvoří překrásné květinové vazby lidé s epilepsií. Výrazným problémem, který život s epilepsií přináší, je totiž složité získání zaměstnání. Koupí jejich květinových dekorací tak přispějete na smysluplnou věc (celý výtěžek z prodeje poputuje Aranžérii) a pomůžete zmírnit předsudky vůči epilepsii. Uděláte tak radost nejen jim, ale také sobě.

A proč jsme si vybrali právě Aranžérii a lidi s epilepsií? Zalíbila se nám idea, že nejde o klasickou neziskovou společnost, ale o krásnou a profesionální floristickou dílnu, která přistupuje k zákazníkům individuálně. Nemá žádnou stálou nabídku, ani neopakuje svá díla. Do každé dekorace vloží všechnu svou energii, nadšení a čas, aby vzniklo něco zcela jedinečného. Potkali jsme se proto s Terezou Chvalovou, která reprezentuje práci svých kolegů a přátel, a vyzpovídali ji, jak Aranžérie vlastně funguje.

Aranžérie
Zdroj: Aranžérie

Pomozte i vy bourat předsudky vůči epilepsii!

Aranžérie vznikla v roce 2012 jako projekt neziskové organizace Společnosti E, která v České republice pomáhá lidem s epilepsií už 26 let. Funguje jako sociální podnikání. Není to tedy chráněná dílna a všechny vydělané peníze slouží pro zaměstnance a další rozvoj společnosti. V současné době zde pracuje 10 zaměstnanců, podle množství objednávek, které je potřeba řešit.

„Zaměstnanci jsou rozdělení do 2 skupin podle samostatnosti a potřeby asistence. V první skupině jsou lidé velmi šikovní a učenliví, kteří dokážou tvořit sami. V té druhé skupině jsou naopak lidé, které epilepsie trápí už více a nejsou schopni pracovat samostatně. V obou případech máme ale vždy k dispozici školené zdravotníky, kteří jsou připraveni při nečekaném záchvatu okamžitě zakročit a pomoci,“ vysvětluje Tereza jeden z důvodů, proč mají lidé s epilepsií problém s hledáním práce a zaměstnáním na trvalý úvazek. „V našem zájmu jsou ale i ti, kteří se o lidi s těžkou epilepsií musí starat. Do této skupiny patří například maminky, pro které je nemožné najít si práci, když se musí o své nemocné dítě nepřetržitě starat. Ale protože bez peněz to nejde, chceme jim dát možnost, aby si alespoň něco vydělali s námi,“ dodává Tereza a vysvětluje komplikace života s epilepsií.

IMG_0146
Zdroj: Aranžérie

Zaměstnanci Aranžérie pracují pod profesionálním dohledem floristky Martiny Havlové a aranžérky Marcely Oborné, které jsou garantem toho, že nic „neprofesionální“ jejich dílnu neopustí. „Martina vždy vymyslí návrh kytic nebo dekorací, a postupně svým kolegům ukazuje, jak na ně. Je stále s nimi a na vše dohlíží,“ říká Tereza. A to je hlavní důvod, proč jejich výrobky vypadají tak krásně. Zaměstnanci nepracují ve stresu, cítí se v bezpečí, mají možnost se něco nového naučit a využít svou energii efektivně.

Tereza ještě dodává: „Naším velkým snem je mít vlastní kamenné květinářství někde v centru Prahy a dostatek zakázek, abychom mohli uživit více lidí a nabídnout jim stálou práci. Zároveň toužíme po vlastní zahradě, kde bychom pěstovali sezónní květy.“

Aranžérie
Kolektiv Společnosti E, který se svým zaměstnancům v rámci projektu Aranžérie věnují s láskou a trpělivostí. | Zdroj: Aranžérie

Co všechno v Aranžérii umí?

Vedle individuálních zakázek se Aranžérie věnuji i těm větším. Pravidelně mají na starosti zdobení mezinárodního festivalu Pražské jaro nebo předávání cen MOSTY. Zároveň mezi jejich pravidelné zákazníky patří společnosti Manufactura, Bayer nebo ABB, kterým pomáhají zdobit vestibuly a recepce. Tvorbu Aranžérie můžete najít i v různých pražských kavárnách nebo na premiérách Národního divadla, Stavovského divadla a Státní opery.

A protože v Aranžérii věří, že tvořit krásné věci dokáže při troše snahy a trpělivosti opravu každý, pravidelně organizují i tematické workshopy pro veřejnost. Naučíte se zde dekorovat pomocí květin, a to v každém ročním období.

Aranžérie
Zdroj: Aranžérie

Aranžérie sice sídlí v Praze, ale jsou schopní doručovat po celé republice i na Slovensko. Jejich nabídka je prakticky neomezená – jsou schopni vyrobit cokoliv, podle instrukcí zákazníka. Umí vytvořit dekorace pro svatbu, ples nebo oslavu. Stejně tak vyrábí i květinové dekorace na stůl nebo maličkosti jako jsou pohlednice či ozdoby na vánoční stromek. „Samozřejmě nabízíme i klasický květinový servis. Stačí nám zavolat nebo napsat, že někomu blízkému chcete poslat kytičku a my se už o všechno postaráme,“ říká Tereza.

Aranžérie
Zdroj: Aranžérie

Kolekce pro Bonami

„Naše floristky připravily kolekci pro Bonami tak, aby vyhověla každému zákazníkovi. Aby si každý našel něco, co ho osloví. Pracovali jsme s přírodními motivy jako dřevo, mech a nechali jsme se unášet vlastní fantazií. Při výběru barev jsme zvolili spíše neutrální barvy. V kolekci také najdete dekorace různých velikostí. Jejich hlavní výhodou je, že jsou květiny umělé, takže vám vydrží věčnost a nepotřebují téměř žádnou údržbu. A protože v poslední době mají lidé stále radši provensálský a toskánský styl, mysleli jsme samozřejmě i na to. Pro nás je vždy důležité, aby byly naše výtvory lehké, minimalistické a nepřeplácané,“ vysvětluje na závěr Tereza.

Aranžérie
Ulovte si domů překrásnou květinovou dekoraci, která vám bude každý den připomínat, že jste pomohli někomu druhému! | Zdroj: Aranžérie

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate