AeroPress: Připravte si snadno výtečnou kávu doma i na cestách!

Příprava kávy metodou AeroPress si našla řadu fanoušků po celém světě a získala si srdce jak amatérských milovníků kávy, tak i profesionálních baristů. A nedáme na ní dopustit ani my v Bonami! Proto jsme si o všech výhodách AeroPressu a správném postupu popovídali s kávovými nadšenci a odborníky z Kávového Klubu.

feature-2

Jaké jsou výhody AeroPressu?

– jde o velmi rychlou metodu vhodnou do domácích podmínek
– zaručí plnou a vyváženou chuť bez nepříjemné hořkosti (jako je tomu např. u „turka“)
– díky filtru se do šálku nedostanou žádné usazeniny z kávy
– maximálně jednoduché a rychlé čištění
– vhodný také na cesty a výlety
– neobsahuje BPA a ftaláty (výroba USA)

Co budete potřebovat?

– AeroPress – seženete v online nebo specializovaných prodejnách s kávou
– mlýnek – měl by mít nastavení hrubosti mletí a místo nožů kameny, cenově dostupné jsou i ruční mlýnky
– kvalitní zrnkovou kávu, kterou si těsně přes přípravou odvažte a namelte (jedna porce je 15-18 g, jemné mletí)
– horkou vodu – ideální teplota je 93 °C
– stopky – příprava má 2 fáze
– hrnek

Nejprve si vezměte papírový filtr, vložte ho do držáku s mřížkami a ten našroubujte do těla AeroPressu. Takto si AeroPress postavte na oblíbený hrneček. Pokud by byl průměr hrnku příliš velký, použijte trychtýř, který je vždy součástí balení.

<img class="aligncenter size-full wp-image-35790" src="https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1.jpg" alt="collage_aeropress-1" width="1200" height="840" srcset="https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1.jpg 1200w, https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-300×210.jpg 300w, https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-768×538.jpg 768w, https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-1024×717.jpg 1024w, https://inspirace look at this website.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-620×434.jpg 620w, https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-100×70.jpg 100w, https://inspirace.bonami.cz/app/uploads/2016/04/collage_aeropress-1-940×658.jpg 940w“ sizes=“(max-width: 1200px) 100vw, 1200px“ />

Poté si v konvici uvařte vodu a nechte malou chvilku stát. Malým množstvím vody pak přelijte filtr. Tím zabráníte nežádoucí „papírové“ chuti v kávě. Do těla AeroPressu nasypte čerstvě namletou kávu.

collage_aeropress-2-bigger

Následně si vezměte dutý píst AeroPressu a nalijte do něj horkou vodu. Píst má objem 220 ml, což je ideální množství pro jednu osobu. Z pístu nalijte do těla AeroPressu asi 1/3 vody a 5krát zamíchejte. Zapněte si stopky a nechte zalitou kávu 30 vteřin.

Toto je klasická metoda, při které káva přirozeně překapává přes filtr ještě přes samotným dokončením. Existuje však ještě obrácená metoda, při které se to nestává. Postup, jak na ní, najdete ZDE.

collage_aeropress-3

Poté dolijte zbytek vody a na tělo nasaďte píst. Po spojení dvou částí ještě píst jemně povytáhněte. Vznikne tak podtlak, který zabrání předčasnému překapání celé kávy. Sledujte běžící stopky – káva je hotová při čase 1 minuta a 15 vteřin.

Dejte ruku do pravého úhlu, který vám zaručí stabilitu, a pak jemně a plynule stlačujte píst. Překapávání kávy do hrnečku má trvat 10 vteřin. Netlačte proto ani příliš silně, ale příliš málo.

collage_aeropress-4-variacia

Píst stlačujte, dokud není tělo AeroPressu prázdné. Ve spodku pak zůstane už jen namletá káva, která nepřešla přes filtr. Píst se namleté kávy ale nesmí dotknout! V tu chvíli byste uslyšeli jemné syčení, které značí, že se do hrnečku uvolňuje škrob z bílkovin a káva pak trochu hořkne. AeroPress dejte stranou, opláchněte a užijte si plnou chuť čerstvé filtrované kávy!

collage_aeropress_5-dalsia-variacia

Tip! Takto filtrovanou kávu si můžete i trochu přiostřit. Káva z AeroPressu je skvělým základem pro irskou kávu!


Kávový Klub

Jeho zakladatelé jsou Zdeněk Smrčka a Adam Dvořák. Začali na přelomu roku 2011/2012, kdy Zdeněk vyhrál soutěž barista roku ČR, a od té doby pořádají kurzy alternativních metod přípravy kávy. Výtečnou kávou vás pohostí na farmářských trzích na Jiřího z Poděbrad nebo na Náplavce, ale také v jejich kavárnách Kafe Karlín a Kafe Kolej. Kurz alternativních metod přípravy kávy přednáší Jaroslav Slámečka a Anna Pašková.

Komentáře

komentářů

Navigate