5 tipů jak si vybrat správnou pohovku

Pohovka je jedním z nejdůležitějších kousků nábytku. Je dominantou celého pokoje a místem, kde trávíme nejvíce volného času, relaxujeme nebo se setkáváme s rodinou a přáteli. Většinou slouží více lidem, a tak by měla doslova sednout každému. Jak ale vybrat takovou pohovku, která vám zajistí dokonalý relax, nebude vám ničit záda a zároveň bude splňovat i vaše estetické nároky? Máme pro vás 5 tipů, jak najít tu pravou právě pro vás!

e77531b5b7-1000x1000

1. Jaký bude mít pohovka účel?

Jaký má pohovka účel a co od ní vlastně očekáváme je vůbec první věc, nad kterou bychom se měli při výběru zamyslet. Hledáte pohovku do obývacího pokoje, na kterou se pohodlně vejde celá rodina, nebo do pokoje pro hosty, kde má sloužit i jako postel a úložný prostor? A nebo sháníte jen sofa do pracovny na občasné posezení s kávou? Pokud bude pohovka sloužit především jako místo ke společnému setkávání, zvolte sedací soupravu s více sedacími plochami, aby měl každý své pohodlí. Na každého člena rodiny počítejte s šířkou sedací plochy minimálně 50 cm. Bude-li sloužit i jako postel, vsaďte na rozkládací pohovku, s kvalitnější matrací a šířkou alespoň 70 cm a délkou rozkládací plochy 195 cm.

2. Jaký tvar je pro vás ideální?

Při výběru nábytku se často necháváme ovlivnit vzhledem. Ten je sice také důležitý, ale rozhodně bychom však neměli opomíjet i praktický pohled na věc. S tím souvisí i tvar pohovky. V nejobecnějším slova smyslu rozdělujeme sedačky na rohové a jednotlivé. Ty pak mohou být rozkládací, s úložným prostorem, otomanem a tak dále. Každý typ má své výhody a je zde opět na místě zamyslet se nad vaším očekáváním. Pohovka má však sloužit především pro odpočinek, proto myslete na své zdraví a zvolte takovou, která respektuje zdravé sezení a pohodlné vstávání. Aby se vám dobře sedělo, je ideální výška sedáku od země je minimálně 40 cm, jeho hloubka 42 cm a sklon maximálně 25°.

2777da0cc9-1000x1000

514fb9db93-1000x1000

3. Barevná klasika nebo trendy výstřelek?

U pohovky, která vám má sloužit několik let, vsaďte na spíše klasiku a nenechte se příliš unést současnými trendy. „Barvu pohovky vždy slaďte s interiérem pokoje. Jestliže si libujete v pestřejších doplňcích, zvolte sedačku v přírodních či tlumených barvách, ty snesou vše. Minimalisticky laděnému interiéru naopak bude slušet i výraznější kousek. Myslete také na to, jak je pokoj osvětlený a zda potřebuje spíše tmavší prvek nebo světlejší,“ říká naše Creative Hunterka Petra.

4. Jaké čalounění je to pravé?

V neposlední řadě se při výběru sedačky zaměřte také na její čalounění a materiál. Pokud hledáte pohovku do pracovny, kde bude využívána spíše sporadicky, můžete si dovolit sáhnout po jemnější látce. Pokud se však jedná o pohovku do obývacího pokoje, kde ji bude každodenně používat téměř celá rodina, doporučujeme hustě tkané čalounění. Odolnou látku poznáte podle její váhy v gramech na metr čtvereční. Zároveň byste se měli zajímat o to, jakou má pohovka odolnost proti oděru.

Pozornost povrchové úpravě dejte především pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří umí se sedačkou pořádně zatočit. Potah by měl pak být snadno omyvatelný.

Mezi nejoblíbenější materiály patří například mikrovlákno (alcantara). Jde o textilii vyrobenou z tenkých vláken, má luxusní vzhled a snadno se udržuje. Často narazíte také na sedačku z kůže. Ta má dlouhou životnost, dobře se udržuje, ale je málo prodyšná, a tak nemusí vyhovovat v letních měsících. Velmi často designéři používají také materiály jako žinylka nebo mikroplyš, které dobře hřejí, jsou prodyšné a dotek příjemné. Naopak údržba je u nich o něco složitější.

cd61f7148c-1000x1000

5. Na velikosti záleží?

Větší pohovka, lepší pohovka? Ale kde že! Její rozměry by měly vždy odpovídat velikosti interiéru. Dbejte proto na prostor, který vznikne kolem sedačky a zda bude dostatečně daleko od ostatního nábytku. „Můj oblíbený pomocník při výběru nábytku nebo koberců je černá lepicí páska. A stejně je tomu i pohovky. Pokud si nevíte rady s velikostí, přeneste pomocí pásky rozměry sedačky na podlahu a hned si lépe dokážete představit, kolik místa zabere a jak daleko bude od ostatního zařízení v pokoji,“ radí naše Creative Hunterka Petra.

Na co myslet, když nakupujeme pohovku přes internet?

Úspora času a pohodlný výběr z tepla domova. To jsou nesporné výhody nákupu nábytku přes internet. Na co byste, ale přece jen při takovém nákupu neměli zapomenout? Přečtěte si pečlivě všechny popisky, které jsou u produktu uvedeny, a prohlédněte si všechny přiložené fotografie. Jakmile vám bude nějaká informace chybět nebo si jí nebudete jistí, nebojte se požádat o pomoc. V Bonami jsme pro vás k dispozici na telefonu i na e-mailu a rádi vám zodpovíme veškeré dotazy. Využijte také toho, že si doma můžete vše v klidu změřit, a lépe si tak představit, jak bude váš vysněný kousek v interiéru vypadat. A pokud by vám pohovka od nás nakonec opravdu nevyhovovala, není problém ji vrátit.

Komentáře

komentářů

Navigate