5 otázek pro zakladatelku Zahrady na niti Lenku Hrubou

Zahradní architektka Lenka Hrubá jednoho dne dostala krásný dárek. Rostlinu na niti, která je známá jako kokedama. Připomínala jí stromek baobabu na planetě Malého prince a rychle si získala její srdce. Začala zkoumat, odkud kokedamy pochází a jak se pěstují. Časem přišla na to, jak tyhle v Japonsku oblíbené rostliny přizpůsobit našim podmínkám, a začala tak vytvářet vlastní kokedamy z běžných pokojových rostlin. Originální záliba vyústila v založení Zahrady na niti, která funguje od roku 2012. Lenčiny kokedamy se houpou v řadě českých domů a bytů i veřejných prostorách. Brzy například oživí interiér jedné pražské restaurace. O chystaném projektu Lenka mluví v dnešním rozhovoru, ve kterém zároveň popisuje svou tvůrčí filosofii nebo obdiv pro věci s příběhem. Těšit se můžete také na fotky Lenčiny balkónové džungle nebo jejího prvního samostatného bydlení, které nebylo v Čechách…

Lenka Hrubá - Zahrada na niti
Zakladatelka Zahrady na niti Lenka Hrubá

1. Jak byste charakterizovala svou tvorbu pomocí pěti slov?

zelená, živá, hravá, mechová a levitující

IMG_0026_3
Kokedamy v Zahradě na niti

2. Na čem právě pracujete?

Právě spolupracuji s architektem na oživení jedné připravované pražské restaurace mými závěsnými kokedamami a pak také s Ježíškem, společně se snažíme uspokojit všechny, kteří by rádi našli něco ode mě pod vánočním stromkem.

3. V jakém stylu bylo zařízené Vaše první samostatné bydlení?

Úplně první samostatné bydlení bylo zařízené úplně low cost. Můj pokoj v anglickém městečku Ilkley, kam jsem se během studia na rok odstěhovala, byl komplet zařízen věcmi z charity shopu. Nejpyšnější jsem byla na poličku poskládanou z prken a cihel, které jsem našla na dvorku.

roomtwo
Lenčino studentské low cost bydlení – takhle vypadala polička z prken a cihel. Foto: archiv Lenky Hrubé

4. Pro jaké interiérové kousky máte největší slabost?

Mám slabost pro věci, které mají příběh, historii nebo jsou kvalitně a s láskou vyrobené. Nejoblíbenější část našeho bytu je pro mě ale moje balkonová džungle.

balkon
Lenčina balkónová džungle, Foto: archiv Lenky Hrubé

5. Co nového jste si naposledy pořídila do domu/bytu?

Krásný měkký fairtrade koberec z ovčí vlny. A také jsem dostala starý toaletní stolek se zrcadlem a starožitnou židlí, moji rodiče ho zdědili po jedné staré dámě a teď doputoval až ke mně.

Následuje Lenčin výběr z Bonami, který odráží i její lásku k rostlinám.

LENKA
Stojací lampa, Květináč na nůžky a bylinky, Palmový květináč, Čajová konvice, Difuzér

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate