5 otázek pro designérku Dariu Podboj

V její tvorbě se odráží hravá smyslnost i respekt k přísné geometrii. Vášeň se promítá do výrazných barev a oblých tvarů, precizně čisté křivky zase připomínají obdiv k minimalismu. Práce české designérky je zároveň ovlivněná kulturou a historií Bosny a Hercegoviny – zemí, v níž se narodila, studiem v Paříži i pobytem v USA. Daria se kromě navrhování produktů pro české i zaharaniční značky věnuje také grafice a architektuře. Obor spolu s designem pod vedením Jiřího Pelcla vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Designérka aktuálně pracuje na několika autorských produktech, které představí na nadcházejícím Designbloku. Které to budou, nám prozradila v následujícím rozhovoru. V něm se také mimo jiné dozvíte, jaký materiál převažoval v designérčině prvním bydlení i jak Daria bydlí dnes.

daria_podboj
Designérka Daria Podboj na fotce z vlastního archivu

1. Jak byste charakterizovala svou tvorbu pomocí pěti slov?

Naslouchám svému citu i rozumu.

2. Na čem právě pracujete?

Na autorských produktech: kolekci skleněných dóz Maca, dále mísách, kde je zkombinovaný přírodní kámen s 3D tiskem. Také na „stolu se zvlněnou hranou“. Tyto produkty budou poprvé představeny na letošním Designbloku v Superstudiu Evropa, v rámci expozice agentury The Stage, která mě zastupuje, a také na Month of Design ve Slovinsku. V těchto dnech probíhá realizace interiéru Fashion Room v showroomu Dreamhouse. Bude zde prezentovaná módní tvorba vybraných autorů. Interiér bude vizuálně silný, inspirovaný ženskostí, elegancí, stylem.

Maca
Skleněné dózy Maca, design: Daria Podboj, foto: Alexander Dobrovodský

3. V jakém stylu bylo zařízené Vaše první samostatné bydlení?

Byla to improvizace. V té době jsem se obklopovala plastovými předměty, to byl materiál, který mě oslovoval nejvíc. Také jsem vlastnila pár kusů nafukovacího nábytku. Vše průsvitné a v jasných barvách. Láska k výrazným barvám mi jako jediná z výše uvedeného zůstala doteď.

Praha, Švédská, Daria Podboj
A takhle Daria bydlí dnes. Křeslo od Fluo vzniklo podle jejího návrhu. Foto: Robert Žákovič

4. Pro jaké interiérové kousky máte největší slabost?

Pro křesla Henryho Bertoi.

5. Co nového jste si naposledy pořídila do domu/bytu?

Už delší dobu nic nového. Byt jsem před asi dvěma lety zařídila, od té doby pár věcí spíše ubylo. Snažím se udržet počet věcí, které v bytě mám, na minimu.

Inspirovat krásnými věcmi ale Daria umí. Tady je její výběr pěti kousků z Bonami.  

VyberDaria
Bílá komoda, Sklenice na víno, Hodinky, Držák na toaletní papír, Retro křeslo

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate