3 tipy na DIY věci, které dají vašemu domovu duši

Každý se může realizovat jinak. Někdo cestuje, někdo naopak velebí svůj domov a snaží se jej vyšperkovat k dokonalosti. A i to můžete dělat několika způsoby. Třeba se nechat unést na kreativní vlně a ozdobit si domov věcmi, které si sami vyrobíte!

Jednak vám vznikne výrobek, který si nemusíte kupovat, a který bude originální a jen váš. Navíc můžete využít i zdánlivě nepotřebné věci, které se vám povalují ve sklepech, na půdách nebo které vás trefí do nosu na blešácích či v sekáčích. Obnovit můžete staré kusy nábytku. Svetry ze sekáčů. Nevyužité povlečení. Dřevěné korálky. Rámečky obrazů. Kusy molitanů, polystyrenů. Zkrátka cokoliv vás napadne.

Duše kreativního nadšence

Kreativní duši má také Markéta, která pro Bonami tento článek sepsala. Ta se do tvoření nejrůznějších dekorací a nábytku do bytu tak zamilovala, že na něj nedá dopustit. Svůj domov zkrášluje vlastními silami už pěknou řádku let. Starým věcem dává nový kabát. Šije, repasuje nábytek, maluje, polstruje. Baví ji citlivě kombinovat jednotlivé styly. V jejím domě najdete jak severský styl bydlení, tak i minimalismus a další prvky, které se krásně doplňují. Začala se své tvorbě věnovat naplno a založila blog tamarki.cz, jehož součástí je i její vlastní e-shop.

Abyste nepřišli zkrátka, máme pro vás od ní pár tipů na vlastní homemade produkty do domácnosti. Nejen, že využijete volný čas k relaxační činnosti, u které vypnete a starosti všedního dne půjdu stranou, ale také získáte něco, co nikdo jiný na světě mít nebude.

1. DIY tip: Barevné girlandy

Co budete potřebovat:

 • akvarelový papír (čím větší, tím lepší)
 • anilinové barvy
 • nůžky
 • špendlík
 • pravítko
 • velký štětec
 • sklenici vody
 • tužku
 • ozdobný špagát
 • šicí stroj

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi plánují oslavy a vyžívají se ve stylových párty dekoracích, pak byste si měli zkusit vyrobit párty girlandy. Jsou velmi praktické, protože nedělají nepořádek jako třeba konfety, a přitom slouží jako velmi efektní výzdoba. Skvěle se hodí nejen na dětské oslavy, ale i jakékoliv večírky či narozeniny.

Domácí výroba girlandy
Základ pro výrobu girlandy

Na akvarelový papír si jemně tužkou narýsujte trojúhelníky. A to tak, že stránku podélně rozpůlíte a na středové čáře vyznačíte deseticentimetrové vzdálenosti od středu. Vzdálenost na vnější straně bude o polovinu menší. Abyste tuhle šablonu nemuseli malovat stále znovu, skvěle poslouží obyčejný špendlík, který propíchne více papírů najednou a vy si tak můžete vyznačit spojovací body, které jen na dalších listech spojíte pomocí pravítka a tužky.

Nastříhané jednotlivé části girlandy
Domácí výroba girlandy

A jde se malovat! Vyzkoušejte třeba jemné mramorování. Toho dosáhnete tak, že stránku vždycky nejdříve navlhčíte čistou vodou. Je lepší na to brát větší štětec. Jakmile je stránka mokrá, na nic nečekejte a začněte ji kaňkovat barvami, které máte rádi. Poté nechejte uschnout, namalujte druhou stranu papíru a opět nechte zaschnout. Nastříhejte trojúhelníky podle narýsovaných čar. Je dobré papíry přes noc nechat narovnat třeba v nějaké těžší knize, kterou zatížíte.

Spojení jednotlivých částí girlandy
Spojení jednotlivých částí girlandy

A teď přichází na řadu šití. Ponechte si na začátku i na konci řetězu pár milimetrů nitě, abyste měli girlandu za co uvázat. Dále postačí praporky šít 7mm od horního okraje a dělat zhruba centimetrové mezery mezi jednotlivými kousky. Krajní trojúhelníčky, které zbyly z každého listu papíru a které jsou o něco tenčí, můžete využít třeba na jmennou girlandu, kdy vyplní prostor mezi jednotlivými praporky s písmeny. A je hotovo.

Doma vyrobená girlanda
Doma vyrobená barevná girlanda

2. DIY tip : Sedací pytle pro děti

Co budete potřebovat:

 • svrchní látku
 • podšívkovou látku
 • vatelín
 • šicí stroj
 • větší pravítko
 • křídu na textil
 • střihový papír
 • kousek kůže
 • zip o délce 35 cm
 • polystyrenovou výplň
 • špendlíky
 • tužku
 • kus pevné nitě

Sedací pytle zažívají velký boom. Jsou skladné, praktické a využijete je při jakékoliv návštěvě. Nejdříve si namalujte střih na látku. Tři trojúhelníky a jeden kruh o průměru 60 cm. Na tužku zasukujte nit a 30 cm od tužky přivažte špendlík. Vznikne tak takové provizorní kružítko. Špendlík zapíchněte do látky a na střihový papír tužkou vykružte spodní díl sedacího pytle.  Rozměry trojúhelníkového bočního dílu vypočtete pomocí kalkulaček na obvod, plochu a obsah kruhu, které najdete na internetu. Pro naše účely postačí základna trojúhelníku o délce asi 65 cm, boční stranu nechte vysokou 80 cm. Spodní část se bude přišívat ke kruhu, lehce ji ale ještě předtím zakulaťte, aby dodala pytli objem. Stejně tak můžete udělat obloučky na zbylých stranách trojúhelníku.

Příprava látky na sedací pytel pro děti
Příprava látky na sedací pytel pro děti

Nastříhejte si svrchní látku na tři kusy bočních dílů a jeden spodní kruhový. Záleží na vás, jakou vyberete. Zvolte zajímavý vzor, barvu nebo třeba oblíbené dětské motivy. Látku podložte ještě pevnou bílou podšívkou, aby pytel držel tvar a neprosvítala polystyrenová výplň. Jeden z bočních dílů, na kterém se bude sedět, je dobré vyplnit ještě vatelínem, aby bylo sezení opravdu měkoučké.

Příprava látky na sedací pytel pro děti
Příprava látky na sedací pytel pro děti

Na spodním dílu bude umístěn zip, aby se vak mohl plnit. Je třeba na to myslet, abyste udělali v polovině šev a našili na něj skrytý zip a třeba i trojúhelníček navíc, který bude elegantně schovávat jezdce, aby nepoškrábal parkety.

Sešití látky na sedací pytel pro děti
Sešití látky na sedací pytel pro děti

Když máte všechny díly připravené, sešijte je. Začněte bočními díly a bočními švy, které budou uvnitř vaku. Ideální je sešít první dva, poté spodní díl a nakonec díl třetí. Předtím, než zašijete i dolní část, si nezapomeňte zip otevřít, abyste vak mohli obrátit. Poté už můžete plnit, třeba právě recyklovatelnými polystyrenovými kousky. A sezení pro děti třeba k ranním pohádkám je připraveno.

Hotový sedací pytel pro děti
Hotový sedací pytel pro děti

3. DIY tip : Originální dřevěný lustr

Co budete potřebovat:

 • textilní kabel o tloušťce 2×0,75 mm2
 • keramický baldachýn (průměr 11,5 cm)
 • žárovka
 • 38 ks dřevěných korálek o velikosti 1,5 cm
 • 3 bukové kroužky o velikosti 8 cm
 • 1 dřevěný kroužek o velikosti 5,5 cm
 • bílou kovovou objímku
 • lepidlo
 • transparentní navlékací strunu
Materiál na výrobu dřevěného lustru
Materiál na výrobu dřevěného lustru

Chcete-li originální stropní svítidlo, můžete si jej vyrobit i v případě, že nejste zkušený elektrikář. Začněme s objímkou. Na kabel nejdříve navlečte transparentní horní část šroubovací koncovky, která je součástí objímky. Poté navlečte kovovou objímku a po ní spodní část šroubovací koncovky. Asi 3 cm kabelu opatrně zbavte textilního obalu a venkovní bužírky pomocí nože. Dejte si pozor, ať neprořežete i dva dráty skryté uvnitř. Poté navlečte na kabel vrchní část černé objímky. Nezapomeňte našroubovat spodní část transparentní koncovky do černé objímky, aby se vám po zapojení drátků kabel neukroutil.

Tvorba technické části dřevěného lustru
Tvorba technické části dřevěného lustru

Oba drátky zbavte asi 3 mm bužírky. Na vnitřní část objímky se budou připojovat dráty. Jeden plíšek vede do středu objímky, druhý bude kontaktovat závit žárovky ze strany. Do otvoru, ze kterého vede na spodní straně plíšek do středu, dejte hnědý drátek (někdy bývá černý). Obnaženou část drátu pevně přišroubujte. To stejné udělejte i s druhým barevným drátkem. Zkontrolujte, zda barevný drátek dáváte do správného otvoru, ze kterého ve spodní části vede plíšek na postranní část závitu.

Tvorba technické části dřevěného lustru
Tvorba technické části dřevěného lustru

Na šroubování drátů si dejte záležet. Ve chvíli, když přišroubujete spodní část černého závitu, zacvaknou pojistky a závit se dá rozšroubovat jen s povolením pojistek uvnitř objímky, což je docela zdlouhavá záležitost. Nyní černou objímku schovejte do venkovní kovové. Přitlačte, aby se nad bílou objímkou vynořil závit transparentní koncovky. Koncovku sešroubujte a technickou část máte hotovou.

Technická část svítidla
Technická část svítidla

Teď přijdou na řadu dřevěné korálky. Navlékněte je na strunu, ze které bude vytvořena kružnice. Ta se nalepí na dřevěný kroužek. Nejspodnější korálkový kruh bude mít korálek 12, střední 14 a horní zase 12. Jednotlivé vrstvy k sobě přilepte lepidlem. Nejsvrchnější dřevěný malý kroužek nasuňte a přilepte až po odměření potřebné délky kabelku a jeho odstřižení. Kroužek slouží k zavěšení vzniklého obalu na objímku, aby se sám neopíral o žárovku. Pak už jen provlečte baldachýn a můžete začít věšet!

Originální dřevěné svítidlo
Originální dřevěné svítidlo

Tak co, pustíte se do domácí tvorby hned teď? Podělte se s námi o výsledky.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate