3. designérský oříšek: Jedno centrální osvětlení versus více pozičních

Rozmístit vnitřní osvětlení tak, aby byl všude dostatek světla, je pořádná fuška. Vybrat raději jedno silně svítící, centrální světlo, nebo po celém prostoru rozmístit poziční – stolní i stojací lampy? Nebo zvolit centrální, a poziční použít pouze k osvětlení výraznějších kousků nábytku? A jak výsledné působení světla ovlivní zkosené stěny? Toť otázka! A my na ni máme odpověď…

Lampa.jpg
Foto: KP INTERIORS, Biano

Výzva: Máme doma několik menších pokojů se zkosenými stěnami a nevíme si rady s rozmístěním osvětlení. Rádi bychom, aby v prostoru nevznikaly tmavé kouty…

Řešení: Jako první bychom si měli položit otázku, čeho přesně chceme v interiéru dosáhnout? Bodová světla jsou doporučována v případě, že chceme osvětlit něco konkrétního, např. pracovní místo nebo konkrétní kus nábytku. Pokud však usilujeme o rovnoměrné rozprostření světla po místnosti, pak je nejvhodnější kombinace jednoho centrálního a několika menších, volně stojících. Volně stojící lampy mají ještě jedno velké plus – a to, že je můžeme podle potřeb svobodně přemisťovat po místnosti.

Lampy.jpg
Foto: Andrea Hylmarová, Biano

V případě malých místností by mělo bohatě vystačit jedno závěsné světlo, tvarované ideálně tak, aby nemířilo dolů, ale do prostoru. V případě zkosených stěn a stinných míst se doporučuje vymalovat je světlými barvami, které snadno odráží světlo a pomoci si volně stojícími bočními světly.

Jak můžete vidět, nápadů a malých triků, jak zlepšit kvalitu našich domovů, je mnoho. Rozlouskli jsme několik designérských oříšků a nezbývá, než se s chutí pustit do aplikace nabytých znalostí v praxi :).

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate