2. designérský oříšek: Představy versus realita – nepodceňujte sílu vizualizace

Zařídit si interiér přesně podle svých představ není žádná hračka. Měl by totiž ztělesňovat naše hodnoty, odrážet našeho ducha ve hmotném prostoru. Často si v hlavě do detailů vykreslujeme náš vysněný domov, ale po rozmístění nábytku a doplňků se ukáže, že realita je od našich představ plných emocí na hony vzdálená. Jak pracovat s prostorem a navrhnout takové zařízení, které bude do puntíku vyhovovat našim požadavkům a potřebám? Tady jsou některé výzvy, se kterými se v souvislosti se zařizováním interiéru často potýkáme a nápady na jejich řešení!

Nábytek z lepící pásky a kartonových krabic…

Krabice.jpg

Výzva: Nevíme si rady s rozmístěním nábytku v novém bytě. Co můžeme dělat ještě před tím, než budeme mít nábytek doma. Chceme vyzkoušet něco levného a nevšedního… třeba ve stylu zlatého řezu.

Řešení: Jednou z možností, kterou nám doporučují odborníci, je představit si své obvyklé cesty po interiéru – kudy nejčastěji procházíte/jakým způsobem se po prostoru rádi pohybujete? Dále je dobré si uvědomit, jaký nábytek, k čemu a v jakém pořadí, obvykle používáte – můžete si tak pomoct v udržení systému a taky udržet lepší rytmus vašeho pohybu po pokoji. Pokud je to možné, stojí za to vytvořit si “malé simulace nábytku” v prázdném bytě v místech, kde bude nábytek v budoucnu stát – doporučuji použít kartonové krabice v podobném tvaru i velikosti jako budoucí nábytek.

Dále se doporučuje použít bílou křídu nebo barevnou lepící pásku – ideálně černou, případně jinou, barevně výraznou. Páska je mnohem lepší v tom, že ji můžeme vést i po stěně :)

Nástrahy barev

Barva je další z věcí, které dost výrazně ovlivňují náš pocit z pobytu v místnosti. Rozdílně vnímáme světlé a tmavé barvy v interiéru, navíc stejná barva může působit zcela odlišně ve dvou různých prostředích… Jak se vyvarovat chyb a zvolit vhodnou kombinaci barev zdí a dekorací?

Výzva: Rádi bychom do jedné z místností v bytě umístili knihovnu a přemýšlíme, jaké pozadí za ni zvolit… Knihovna, díky svému obsahu, bude vždy hrát všemi barvami, chceme se vyvarovat toho, že bude pokoj působit “přeplácaně”.

Řešení: Doporučuje se provést barevnou zkoušku ještě před tím, než se pustíte do samotného malování zdi za knihovnou. Vytiskněte si vzorky vámi preferovaných barev vždy na formát A4, nalepte je za knihovnu a (při pohledu z blízky i z dálky) pak na tomto základě určete, která z barev se vám ke knihovně, i do interiéru celkově, nejlépe hodí.

Gauč.jpg
Foto: PAVEL BACOVSKÝ INTERIÉRY, Biano

Pokud jde o barvy, odborník doporučuje objednat si několik menších plechovek – vzorků, a v první fázi vymalovat jen malé fragmenty zdi. Výsledné vyznění barvy totiž ovlivňuje hned několik faktorů. Pokud máme například za oknem mnoho zeleně, světlo, které skrze ni prochází může úplně změnit výsledné vnímání daného tónu.

Pokud jste společně s námi rozlouskli druhý designérský oříšek, pak už víte, jak v interiéru pracovat se zaměřením pozornosti a jak si hravě poradit s rozmístěním nábytku v místnosti. Posledním tématem, které nás čeká jsou světla – kam je umístit a zvolit raději jedno centrální osvětlení nebo více pozičních?

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate